Knihovna je zavřena

Filmy pro školní třídy

Filmy pro školní třídy 2024

V tomto školním půlroce má filmová řada motto Zwischen den Zeiten – Ein Blick auf die andere Seite“ (Mezi časy - pohled na druhou stranu).

Všechny filmy promítáme zdarma a s českými titulky, termíny dle domluvy: miroslava.dvorska@vkol.cz

NAHSCHUSS
Režie: Franziska Stünkel
Hrají: Lars Eidinger, Devid Striesow, Luise Heyer, Paula Kalenberg, Victoria Trauttmansdorff
Německo 2021, drama, 116 min.

Franz Walter hned po promoci na Humboldtově univerzitě ve východním Berlíně dostane lákavou nabídku pracovat v zahraničí pro východoněmecké tajné služby. Je oslněn spoustou výhod, které s sebou tato práce přináší, a tak ji přijme. Společně s přítelkyní Corinou si Franz zpočátku užívá nového života. Ve svém nadřízeném Dirkovi nachází mentora, který je mu nakloněn a během jejich společných zahraničních misí v západním Německu jej podporuje radami i skutky. Když je však Franz při plnění svých pracovních úkolů přinucen uchýlit se k prostředkům, které jsou v rozporu s jeho svědomím, rozhodne se s touto prací skončit. Tajné služby jej ale odmítají jen tak pustit. Franzův boj o přežití proti nelítostnému systému začíná. Na motivy skutečných událostí.

ALS HITLER DAS ROSA KANINCHEN STAHL
Režie: Caroline Link
Německo/Švýcarsko 2019, 119 min.

Poté, kdy se v roce 1933 chopili moci národní socialisté, je židovská rodina Kemperových donucena uprchnout. Coby divadelní kritik se otec vyjádřil veřejně proti novému režimu. Malá Anna je postavena před těžkou volbu – smí si ssebou vzít pouze jedno plyšové zvířátko. Nakonec se rozhodne, svěřit svého milovaného růžového králíčka hospodyni Heimpi, která zůstává doma. Caroline Link, která vycházela ze stejnojmenné autobiografické knihy známé autorky dětské literatury Judith Kerrs, se natočila dojemný rodinný film, který oslovuje stejnou měrou děti i dospělé. Zároveň se jí podařilo vhodně zpracovat témata pronásledování, útěku a exilu v době národního socialismu pro danou věkovou skupinu.
Arbeitsblatt

CLEO
Režie: Erik Schmitt, Německo 2019, 99 min., komedie/fantasy
Doporučená věková hranice: od 6 let

Zasněná Cleo se cítí zcela zvláštním způsobem spojená se svým rodným městem Berlínem. Jejím největším přáním je vrátit čas – s pomocí kouzelných hodin, které byly kdysi ukradeny legendárním bratrům Sassovým a nikdy se nenašly. Mladá žena doufá, že s pomocí těchto hodin dokáže zabránit předčasné smrti svých rodičů. Jednoho dne se setká s dobrodruhem Paulem, který žije na hausbótu a podařilo se mu v dražbě koupit starou mapu pokladu. Společně se vydávají na vzrušující cestu pulzujícím velkoměstem, na které potkávají nejrůznější podivíny a zvláštní postavy spojené s berlínskými legendami. Cleo se zároveň pozvolna sblíží s Paulem. Jejich putování je zavede i do temného berlínského podzemí a Cleo si musí položit nejdůležitější ze všech otázek: „Mám vůbec chtít vrátit čas?“

NIGHTLIFE
Režie:
Simon Verhoeven, Německo 2020, 115 min., milostný příběh/komedie/akční film
Doporučené věková hranice: od 12 let

Brilantní romantická komedie o berlínském nočním životě.
Usadit se s ženou snů a vlastním barem je deklarovaným cílem barmana Mila. Do té doby však ještě musí sehnat potřebné peníze a přesvědčit o tomto plánu svou milovanou Sunny, protože ta chce přijmout novou práci v USA. Pak je tu ještě Milův chaotický kamarád Renzo, který nejprve zmaří šanci na bankovní úvěr na rozjezd podniku, ale pak si chce finance zajistit posledním malým drogovým kšeftem; dokud se drogy neztratí a (jako by) po nich dvou šla půlka podsvětí. Odvážná a rychlá honička napříč rozmanitostí berlínského nočního života, opepřená nespočtem za vlasy přitažených vtipných komplikací, právě začíná!