Knihovna je zavřena

Multimediální studovna

Studovna je vybavena počítači s přístupem na internet. Je možné si zde vypůjčit CD, MC, LP a DVD s textovým, zvukovým nebo audiovizuálním obsahem a čtečky e-knih. Studovna se nachází v přízemí hlavní budovy.

Pro své uživatele nabízí multimediální studovna prezenční poslech gramofonových desek (se sluchátky) z fondu knihovny. K dispozici jsou díla z oblasti vážné a populární hudby z produkce českých vydavatelství v celkovém počtu přesahujícím 400 ks. Seznam LP desek je uživatelům k dispozici ve studovně.

Přístup na internet

Přístup na internet je pro registrované čtenáře zdarma. Neregistrovaní čtenáři musí při příchodu do studovny předložit doklad totožnosti a zaplatit jednodenní registraci dle platného ceníku. Ve studovně je k dispozici 10 počítačů s připojením na internet, ze kterých lze tisknout. U uživatelů internetu se předpokládá základní znalost práce s internetem.­

Zpřístupňování fondu multimediální studovny

Domů na 14 dní si lze půjčit:

 • CD s textovým obsahem (sborníky z konferencí, skripta univerzit, encyklopedie...),
 • hudební CD – půjčuje se domů až po uplynutí devítiměsíční odkladné lhůty (během této doby je možné si tyto díla půjčovat pouze prezenčně),
 • mluvené slovo – namluvené knihy, rozhovory, rozhlasové hry, besedy, CD k výuce jazyků atd. Na tyto dokumenty se vztahuje stejná odkladná lhůta jako na hudební CD,
 • zvuková knihovna – speciální sbírka namluvených knih ve formátu MP3 určená pouze pro nevidomé a těžce zrakově postižené,
 • čtečky elektronických knih a iPad – půjčování těchto zařízení se řídí speciálními podmínkami.

V multimediální studovně jsou prezenčně k dispozici:

 • videa,
 • multimédia,
 • PC hry,
 • přílohy k počítačovým časopisům,
 • software,
 • čtečka e-knih Sony PRS-T1 se signaturou W 6, se kterou lze pracovat pouze v prostorách multimediální studovny (bez nutnosti sepisování smlouvy). Prezenční výpůjčka platí na dobu max. 1 dne. Tuto čtečku nelze objednávat či jinak rezervovat dopředu.

Pozn.: u dokumentů z fondu multimediální studovny, které si nelze půjčit domů, se v katalogu objevuje upozornění: "Jen v multimed. studovně". Tyto dokumenty lze používat pouze na zařízeních knihovny, která jsou k tomuto účelu vyhrazena.

Dokumenty umístěné v multimediální studovně nelze objednávat přes elektronický katalog. Obsluha studovny donese požadovaný dokument na požádání.

Multimediální obsah včetně videa a hudby lze přehrát na multimediálním přehrávači.

Pro práci s CD-ROMy je vyhrazen jeden počítač bez přístupu na internet, který obsluha studovny v případě potřeby zapne. Na ostatních počítačích s připojením k internetu lze používat z externích zařízení pouze vlastní USB flash disk.

Pro snadnější orientaci ve fondu studovny lze využít některou z databází (audio, video, CD-ROM, DVD-ROM, e-knihy, mluvené slovo, zvukové knihy pro nevidomé či čtečky knih).

Absenční výpůjčku zvukových dokumentů může knihovna realizovat na základě licenční smlouvy mezi knihovnami a ochrannými autorskými svazy až po uplynutí odkladné lhůty 9 měsíců od nabytí do fondu knihovny. Tato lhůta se nevztahuje na zvukovou knihovnu pro nevidomé, jelikož půjčování těchto dokumentů se řídí jinými předpisy.

Případné studijní materiály k poslechu hudby (noty, partitury) si není možné objednat přímo do multimediální studovny, ale je třeba si je objednat klasicky přes výpůjční pult.