Knihovna je zavřena

Časté dotazy

Knihy půjčujeme pouze registrovaným čtenářům. Drtivá většina našich knih je uložena ve skladu a tyto je třeba předem objednat pomocí našeho katalogu na adrese https://aleph.vkol.cz.

Registrace nových čtenářů probíhá ve Volném výběru (Bezručova 2, 1. patro, přes šatnu vlevo od vchodu). S sebou budete potřebovat občanský průkaz a v případě čtenářů ve věku 18-70 let také 200 Kč na registrační poplatek. V případě, že máte zájem si před první návštěvou knihovny již objednat knihy, doporučujeme předregistraci na adrese: https://aleph.vkol.cz/F/?func=bor-new-0

Podrobný videoprůvodce předregistrací naleznete v tomto videu:

Využijte náš elektronický katalog, který naleznete na adrese https://aleph.vkol.cz. V základním nastavení katalog vámi zadaná slova porovná se všemi záznamy v databázi (názvy knih, autoři, klíčová slova, nakladatelé atp.) a nabídne vám ty publikace, u nichž našel shodu a seřadí je podle data vydání od nejnovějšího k nejstaršímu.

Není přitom nutné znát celý název knihy, nebo celé jméno autora (například vyhledávání slovního spojení „astrid děti“ najde mimo jiné knihu Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové).

Vyhledáváním a některými možnostmi našeho katalogu se zabývá toto video.

V elektronickém katalogu lze najít většinu knih, které VKOL má ve svém fondu, tzn. které vlastní. Část fondu bohužel ještě elektronicky zpracována není (především starší publikace do roku 1959) a pro vyhledávání těchto děl je třeba využít naskenované lístkové katalogy GEK (https://aleph.vkol.cz/F/?func=file&file_name=base-list), nebo kontaktovat Informační službu VKOL, ať už osobně (Bezručova 2, přízemí, vpravo), telefonicky (585 205 333), nebo přes e-mail (vkol@vkol.cz).

V případě, že hledáte souborné katalogy všech knihoven, doporučujeme využít služeb portálu Knihovny.cz (www.knihovny.cz), popř. Souborného katalogu knihoven, provozovaného Národní knihovnou (https://aleph.nkp.cz/F/).

K objednání knihy je třeba být přihlášen do katalogu. Po přihlášení a vyhledání  klikněte na „Objednat“ v přehledu nalezených titulů (vpravo), nebo v úplném zobrazení titulu (nahoře vlevo). Zobrazí se vám přehled svazků, které má knihovna k danému titulu k dispozici.

U každého svazku je uvedeno, zda knihu půjčujeme domů, zda je kniha aktuálně volná, a také za jak dlouho ji pro vás od objednání připravíme v případě, že není vypůjčená. Výjimkou jsou především knihy (především novinky) ve Volném výběru a multimediální nosiče v Multimediální studovně, které nelze objednávat, ale je možné si je vyzvednout okamžitě.

Vyberte si příslušný svazek a klikněte na „Objednat“ (vlevo) a následně dvakrát objednávku potvrďte tlačítkem „OK“. Teprve nyní je objednávka kompletní a systém vám zobrazí potvrzovací zprávu.

U Informační služby VKOL (Bezručova 2, přízemí, vpravo) vás rádi seznámíme se základními funkcemi našeho katalogu a naučíme vás je využívat tak, abyste mohli knihy pohodlně objednávat z domova. V případě dalších komplikací vám knihy rádi objednáme při osobní návštěvě, přes e-mail (vkol@vkol.cz), nebo telefonicky (585 205 333).

Řadový čtenář si může vypůjčit až 20 knih a mít až 25 aktivních rezervací. Knihy nad tento limit je možné studovat prezenčně v Hlavní studovně. Aktuální limity jsou uvedeny vždy v příloze Knihovního řádu VKOL.

Proč se mi tato stránka objeví?

Čím dál častěji se potýkáme s kyberútoky botů, které vyčerpají počet licencí systému. Útoky přicházejí z různých ip adres z celého světa, často v noci či o víkendech, kdy není knihovní systém možno ochránit účinně.

A ani jindy není možné zablokovat celé rozsahy ip adres, protože bychom zamezili přístupu seriózních dotazů. Takže často se stane, že po zablokování konkrétní ip adresy bot kvůli automatizovaným skriptům přejde na další adresu atd.

Může se stát, že nedostupnost katalogu bude delší dobu, ale většinou se jedná jen o výjimku. Běžně se přístup odblokuje do několika minut.

Samozřejmě nás to, velmi mrzí, ale vždy budeme o krok (spíše sto kroků) pozadu.

V případě, že je kniha volná, bude připravena v čase, který je uveden v katalogu (standardně do dvou hodin, je-li z hlavního skladu, popř. další pracovní den po 13:00, je-li kniha z externího skladu). V případě, že je kniha půjčená, vyčkejte e-mailového upozornění, které vám systém zašle v okamžiku, kdy se kniha vrátí, a vy budete na řadě ve frontě zájemců.

Všechny knihy půjčované domů, bez ohledu na místo uložení, se vyzvedávají u Výpůjčního pultu (Bezručova 2, přízemí, vpravo). V případě volných knih má čtenář k jejímu vyzvednutí tři otevírací dny (včetně dne, kdy byla přichystána), v případě rezervací knih vypůjčených pak šest dní.

Volné knihy jsou vždy připraveny za dobu uvedenou v katalogu a v tomto případě nechodí žádné e-mailové upozornění. Kniha bude v garantovaném termínu připravena a čtenář má tři otevírací dny k jejímu vyzvednutí (včetně dne, kdy byla přichystána).

Ve svém čtenářském účtu v našem katalogu (https://aleph.vkol.cz), který se vám zobrazí po přihlášení (a do kterého se vždy, jste-li přihlášeni, můžete dostat pomocí odkazu „Čtenář“ v horním stužkovém menu vlevo).

Zde najdete přehled výpůjček (a termíny vrácení knihy) i objednávek (s možností objednávku zrušit) a historii obojího (k dohledání toho, co jste dříve měli objednáno či půjčeno).

Standardní absenční výpůjční doba (tedy na půjčování publikací domů) je jeden měsíc. Zkrácená výpůjční lhůta (určená např. pro dokumenty z Multimediální studovny, nebo pro dokumenty, na které v okamžiku půjčení čekají další čtenáři) je 14 dní. Standardní prezenční výpůjční lhůta (pro studium ve studovnách VKOL) je 7 dní.

V případě, že na publikaci nečeká v okamžiku prodlužování další čtenář, je možné výpůjčku až dvakrát prodloužit, vždy o standardní výpůjční lhůtu pro daný dokument. Prodloužení je možné provést přes čtenářský účet v našem katalogu (https://aleph.vkol.cz), telefonicky, nebo osobně.

Ověřte, zda vámi vkládané čtenářské číslo souhlasí s tím uvedeným na čtenářském průkazu: Každé čtenářské číslo je vždy ve formátu „265 - písmeno - pětičíslí“ (např. 265A0007) a chyba se tak může nacházet v záměně pořadí číslic pětičíslí, nebo jejich záměně za písmena.

Některé služby VKOL (např. přístup na internet, nebo knihovní wi-fi) jsou aktivovány až s půlhodinovým odstupem od registrace a je možné, že ve vašem případě k tomuto ještě nedošlo. V takovém případě doporučujeme ověřit, zda se můžete přihlásit na čtenářský účet v katalogu a pokud ano, vyčkat, než bude služba aktivována.

V případě, že zadáváte správné čtenářské číslo a do katalogu se přesto nemůžete přihlásit, chyba může být v hesle. V takovém případě doporučujeme změnit heslo, jako v případě hesla zapomenutého, tedy při osobní návštěvě knihovny ve Volném výběru (Bezručova 2, 1. patro, přes šatnu vlevo od vchodu).

Heslo je bohužel možné změnit pouze při osobní návštěvě knihovny a to ve Volném výběru (Bezručova 2, 1. patro, přes šatnu vlevo od vchodu). V případě, že si chcete ušetřit cestu a spojit obnovení hesla s vyzvednutím knih, rádi vám knihy objednáme telefonicky (585 205 333), případně přes e-mail (vkol@vkol.cz).

Čtenářské registrace jsou v souladu se zákony o ochraně osobních údajů v databázi uchovávány 2 roky po vypršení jejich platnosti. Je tedy možné, že není třeba se opětovně registrovat, ale postačí zaplatit registrační poplatek pro obnovení platnosti. V takovém případě je možné se také přihlašovat ke svému čtenářskému kontu a objednávat si knihy, jejichž vyzvednutí (stejně jako využívání dalších služeb knihovny) je podmíněno právě zaplacením poplatku.

V případě, že si nejste jisti, zda je vaše registrace platná a nepamatujete si heslo, navštivte nás osobně, nebo nás kontaktujte e-mailem (vkol@vkol.cz), nebo telefonicky (585 205 333) a my platnost ověříme.

Titul se pravděpodobně nachází ve Volném výběru (Bezručova 2, 1. patro, přes šatnu vlevo od vchodu), nebo Multimediální studovně (Bezručova 2, přízemi, vpravo). Tyto nelze objednat, jsou-li aktuálně volné, ale je třeba si je vyzvednout na příslušném místě osobně.

MVS je Meziknihovní výpůjční služba, s jejíž pomocí si lze vypůjčit knihu či nechat zaslat kopii článků z jiných knihoven v republice, nebo v zahraničí. Celá čísla časopisů skrze tuto službu není možné získat! 

Objednávku MVS po přihlášení ke svému čtenářskému účtu provedete pomocí následujícího odkazu (také položka MVS/MMVS v horním stužkovém menu katalogu vpravo): https://aleph.vkol.cz/F/?func=file&file_name=mvs-nobor

Poptávanou knihu nesmí mít VKOL ve svém fondu a nejsou také zpracovávány tituly, které jsou ve fondech dalších knihoven v Olomouci. Pokud titul tyto podmínky splňuje, naši pracovníci kontaktují knihovny, které mají publikaci k dispozici.

Tato služba je určena pro registrované čtenáře a jde o službu placenou dle aktuálního ceníku.

VKOL nabízí přístup do několika digitálních knihoven a databází. Jejich aktuální výčet najdete vždy pod příslušnými odkazy na hlavní stránce (viz digitální knihovny a elektronické zdroje).

Tato možnost je bohužel z licenčních důvodů a z důvodu ochrany autorských práv umožněna pouze u některých zpřístupňovaných databází. Způsob přístupu k těmto databázím se poté bázi od báze liší. Podrobnosti naleznete vždy pod příslušnými odkazy na hlavní stránce (viz digitální knihovny a elektronické zdroje).

Upomínky a poplatky za další služby účtované na čtenářský účet je možné zaplatit on-line kartou po přihlášení do čtenářského konta v našem katalogu (https://aleph.vkol.cz). V položce „Poplatky“ využijte odkaz „Zaplatit on-line“, který vás zavede na platební bránu.

Registrační poplatek je možné uhradit pouze při osobní návštěvě knihovny.

Při vyhledávání v katalogu zvolte příslušný jazyk v menu „Jazyk“ (vlevo dole) a vaše vyhledávání bude omezeno na publikace v tomto příslušném jazyce.

Knihovna disponuje několika zdroji elektronických knih:

  • VKOL v prvé řadě umožňuje absenční výpůjčku čteček elektronických knih, které obsahují soubor publikací převážně českých klasiků. Více informací se dozvíte zde.
  • VKOL také zpřístupňuje některé starší publikace skrze své digitální knihovny (například skrze portál www.digitalniknihovna.cz). Tyto jsou však omezeny autorským zákonem a publikace podléhající tomuto zákonu není možno zveřejňovat mimo prostory knihovny.

Do třetice pak VKOL zajišťuje přístup do databáze Bookport (www.bookport.cz), kde mají čtenáři VKOL možnost půjčovat si elektronické knihy například z oborů medicína, psychologie, nebo business. Více viz zde.

VKOL má ve svém fondu také hudební nosiče, nově především CD. V případě, že hledáte konkrétní skladbu, využijte našeho katalogu (https://aleph.vkol.cz). U většiny hudebních nosičů je uveden seznam skladeb a je tak možné dohledat, zda lze u nás tuto skladbu získat. Pro přesnější vyhledávání doporučujeme omezit „Formát“ (dole, uprostřed) na „Audio“.