Knihovna je zavřena

Jaroslav Rudiš a Michaela Škultéty - Winterbergova poslední cesta

2. 11. 2022 18:00 - 19:30
Arcidiecézní muzeum Olomouc, Václavské náměstí 4

Jaroslav Rudiš: Winterbergova poslední cesta

Winterbergova poslední cesta je název prvního, německy psaného románu Jaroslava Rudiše. Autor nás v něm bere na napínavou cestu vlakem po středoevropských bojištích, hřbitovech i za osobními traumaty. Doprovodí ho klávesista Jiří Hradil, člen kapel Tata Bojs a Lesní zvěř. České vydání románu v překladu Michaely Škultéty, která Olomouce také zavítá, vyšlo na podzim roku 2021 v nakladatelství Labyrint.

V rámci festivalu Olmützer Kulturtage.

Takhle o dějinách střední Evropy ještě nikdo nevyprávěl.

Cesta vlakem zmizelou zemí po stopách osudové lásky.

Jan Kraus je pečovatel a v Berlíně se stará o umírající. Pochází z Vimperku, od roku 1986 žije v Německu. S umírajícími tráví poslední chvíle jejich života. Někdy to jsou jen dny, jindy týdny, málokdy měsíce. Jedním z těch, které převáží na druhý břeh, je Wenzel Winterberg, rodák z Liberce, který je stejně starý jako tamní krematorium i Československá republika. Téměř stoletý muž trpí záchvaty historie, celý život pracoval jako tramvaják a nikdy nestudoval, ale přesto toho ví o historii hodně. Jednoho dne Krause požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého baedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy dávné lásky Lenky, která se ztratila na začátku poslední války. Venku je zima a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy… (Labyrint)

Za román Winterbergova poslední cesta byl autor v roce 2019 nominovaný na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a v roce 2020 za knihu získal ocenění Chamisso-Preis/Hellerau.

Z německého originálu Winterbergs letzte Reise přeložila Michaela Škultéty.

Na autorském čtení bude možno si knihy Jaroslava Rudiše zakoupit.

Akce se koná za finanční podpory Goethe Institutu v Praze.