Vše, co jste chtěli vědět o Olomouckých tvarůžcích (ale neměli jste koho se zeptat)
(Možná) nejstarší sýr na světě, každopádně jediný původní český, přesněji moravský sýr, který nenechává nikoho chladným a lhostejným. Zatímco někteří si teatrálně zacpávají nos a prchají, jiní – a těch je naštěstí většina – labužnicky nasávají specifický odér a sbíhají se jim sliny na pikantní pochoutku. Tvarůžky, či chcete-li syrečky, jak je libo, jsou tu s námi už po staletí. Věděli jste, že první dochovaná zmínka o nich pochází už z 15. století a to přímo z olomouckého Horního náměstí? A věděli jste, že dlouhou dobu byl centrem tvarůžkářství Hněvotín? A že v Olomouci se jedněm tvarůžkům říkalo bordelky? Zajímá vás, co je to šráček, šindel, kistna nebo třeba rolování? A proč se tvarůžky koupou? Šanci dozvědět se to máte na přednášce v Červeném kostele…
Přednáší Vladimír Kovář z Muzea Olomouckých tvarůžků A. W. v Lošticích.
Přednáška doplňuje výstavu O umění kuchařském. Výběr z kuchařských tisků ve fondu VKOL.
Vstup zdarma.
V rámci akce Vše, co jste chtěli vědět o Olomouckých tvarůžcích pořádaného příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Registrace
Za účelem povinného vykazování dat vůči Evropské komisi jsou VKOL v rámci projektu sbírány osobní údaje účastníků workshopů. Tyto údaje budou využívány pouze po dobu nezbytně nutnou v souladu se zákonem č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a Nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679.