Knihovna je zavřena

Vernisáž výstavy Jan Jemelka / Otmar Oliva. Dialog v umění

7. 9. 2023 18:00 - 20:00
Červený kostel

Výstava společných uměleckých realizací výtvarníka Jana Jemelky a sochaře Otmara Olivy představí ve fotografiích jejich společné sakrální realizace i samotné grafické dílo Jana Jemelky. Oba umělce spojuje nejen Olomouc, umělecké dílo, ale i životní cesty.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne 7. 9. v 18 hodin v Červeném kostele.

Výstava bude ke zhlédnutí do 27. 10 v Červeném kostele a v Galerii Biblio VKOL.

Výstava se koná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ing. Josefa Suchánka a primátora statutárního města Olomouc Mgr. Miroslava Žbánka, MPA, a administrátora arcidiecéze olomoucké Mons. Josefa Nuzíka.

 

Jan Jemelka (* 1953)

Rodák z Prahy Jan Jemelka, který žije a tvoří v Olomouci-Hodolanech, se zabývá malbou, grafikou, navrhováním vitráží a knižní ilustrací. Od dob studií spolupracuje s Otmarem Olivou. Od roku 1980 vytvořil ve spolupráci se sklářskými dílnami desítky realizací převážně v sakrálních prostorech. V letech 1995–1997 realizoval nové vitráže v kostele Panny Marie Matky Církve v Mariboru ve Slovinsku. Spolupracuje na knižních ilustracích s nakladatelstvím Refugium Velehrad-Roma.

Otmar Oliva (* 1952)

Olomoucký rodák Otmar Oliva působí na Velehradě, kde se usadil a založil vlastní ateliér se slévárnou. Svým dílem obohatil také Olomouc, kde je autorsky spjat s fontánou Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra (nádvoří Sarkandrovy kaple) a úpravou liturgického prostoru kaple sv. Anny. Prestižní zakázky získal také v mezinárodním kontextu, pracoval pro papeže sv. Jana Pavla II. (výzdoba kaple Redemptoris Mater ve Vatikánu) a realizoval výbavu interiéru kostela Marie Matky Církve ve slovinském Mariboru (ve spolupráci s Janem Jemelkou). V obci Tupesy nedaleko Velehradu byl olomouckým emeritním biskupem olomouckým Mons. Josefem Hrdličkou odhalen památník sv. Jana Pavla II. jako trvalá upomínka návštěvy tohoto slovanského papeže v roce 1990. Mezi jeho poslední realizace patří náhrobek Miroslava Zikmunda na Lesním hřbitově ve Zlíně či památník Milady Horákové na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

 

V rámci akce Vernisáž výstavy Jan Jemelka / Otmar Oliva. Dialog v umění pořádaného příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.