Knihovna je zavřena

Tváře žen

2. 11. - 30. 11. 2023
Červený kostel

Může mít jedna žena více tváří? Která tvář je ta pravá? A jakou roli v tom hraje umění? Přijďte to vše objevit na putovní výstavu Goethe-Institutu.

V rámci festivalu Olmützer Kulturtage

Na začátku byl vizuál projektu: obrázek dvou pro nás zcela neznámých žen, které se zdály být etnicky i kulturně, věkově i sociálně velmi odlišné, jejichž poloviny obličeje se spojily v nový celkový obraz.

Tato počáteční grafika nás inspirovala. A to natolik, že jsme se rozhodli vyobrazit reálné postavy, skutečné ženy, které jsme v Praze přivítali: v hledáčku fotoaparátu se tak ocitly filmové režisérky, kurátorka umění, překladatelky, vědkyně, moderátorka, zpěvačka či kulturní antropoložka. Jejich snímky jsme půlili a opět skládali k sobě a s podivem zjišťovali, jak skvěle vše funguje, graficky i symbolicky.

Vznikla tak výstava, která mluví obrazem. Tváře žen, které jsou uvyklé mluvit, psát, vysvětlovat či vytvářet umění, na ní mlčky pozorují své diváky. Působí silou pohledu, předávají pouze vizuální dojem a svá jména – vše ostatní je na divácích.

Výstava je součástí německo-francouzského projektu FEM2:2 reflektujícího témata feminismu a rovnosti. 

V rámci doprovododného programu nabízíme FEMISLAM 18. 11. ve 20:00.
Osmý ročník ženského šampionátu ve slam poetry aneb přehlídka těch nejlepších na české scéně za poslední rok.