Knihovna je otevřena

Náčelník: Aleš Palán – ekologický večer EDO 2024

15. 2. 2024 18:00 - 20:00
Červený kostel

OBSAZENO

EKOLOGICKÉ VEČERY 2024

www.ekologickednyolomouc.cz

Pořádají Sluňákov, centrum ekologických aktivit města Olomouce společně s Vědeckou knihovnou Olomouc.

Aleš Palán je častým hostem Ekologických večerů v Olomouci. Téma jeho rozhovorů se velmi často dotýká tématu vztahu člověka a přírody. Nejinak je tomu i v jednom z nejnovějších jeho literárních počinů, knize rozhovoru s Miloslavem Nevrlým nazvané prostě „Náčelník“. Kniha získala druhé místo v anketě Lidových novin Kniha roku. O Miroslavu Nevrlém Aleš Palán říká: "Zaujal mě prvně jako spisovatel a pak mě zaujal svým životem. Při čtení jeho knih jsem si uvědomil, že ta osobnost je v těch knížkách objevena jenom částečně, že ten člověk kromě cest toho musel prožít víc a že to určitě stojí za to, když ty knížky jsou tak silné". A ke vzniku knihy: „Horší to bylo s tím, že nechtěl dělat tu knihu. Je to moje vina ta kniha, já jsem ho několik let ukecával. Byť to jindy u rozhovorů nedělám, tady mi na tom velice, velice záleželo. Snažil jsem se nebýt až moc otravný, ale snažil jsem se být vytrvalý a mám takový pocit, že Míla na to kývnul zejména proto, aby se mě zbavil". Miloslav Nevrlý, pábitel, zoologem, spisovatel a cestovatel. Náčelník je jeho skautská přezdívka. Je autorem kultovní „Knihy o Jizerských horách“, „Chvály Zadní země“ nebo „Karpatských her“. Svým specifickým způsobem psaní, putováním a láskou k přírodě ovlivnil několik generací. Miroslav Nevrlý se ekologického večera osobně nezúčastní.

Aleš Palán (1965 v Jihlavě) spisovatel a publicista, dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovor se samotáři „Jako v nebi, jenže jinak“ a sborník „Brnox“, který připravil s Kateřinou Šedou), dvakrát byl na toto ocenění také nominován (rozhovor s bratry Florianovými „Být dlužen za duši“ a román „Ratajský les“). Jeho rozhovor s šumavskými samotáři „Raději zešílet v divočině“ zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku, Divadlo Husa na provázku uvádí stejnojmenné představení. Palánův rozhovor s bratry Reynkovými „Kdo chodí tmami“ byl oceněn výroční cenou Českého literárního fondu, tři autorovy knihy zvítězily v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha (Kdo chodí tmami, rozhovor s opatem Tajovským „Člověk musí hořeti“ a s L. Armbrusterem „Tokijské květy“). Autor si obzvlášť cení třetího místa v soutěži Nejkrásnější kniha za publikaci „Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách“ – ocenění bylo uděleno v kategorii učebnice. Nedávno vyšla další skvělá kniha autora „Muž, který sází borovici blatku“ s příběhy dobře utajených malířů.

 

Vstup zdarma.

Doporučujeme rezervaci předem.

 

V rámci akce Náčelník: Aleš Palán – ekologický večer EDO 2024 pořádaného příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.