Knihovna je otevřena

GERMANISTIKA PREZENTUJE: O německy psané literatuře pražské, moravské a židovské

8. 3. 2023 17:00 - 18:30
sál volného výběru, Bezručova 2

Franze Kafku zná každý, ale autorů, kteří žili v Česku, ale psali německy, bylo mnohem více. Vzpomenete si na nějaké? Pokud ne, přijďte si poslechnout přednášku prof. Ingeborg Fialové. Vezme vás během ní na cestu pražskou, moravskou a židovskou německy psanou literaturou a představí vám výrazné i třeba neprávem zapomenuté autory a autorky, kteří na přelomu 19. a 20. století z různých důvodů dávali ve svých knihách přednost němčině před češtinou. Dočkají se fanoušci biedermaieru a romantické literatury i příznivci realismu či naturalismu.

Prof. Ingeborg Fialová
(*1961) je významná olomoucká germanistka a překladatelka, která se podepsala nejen pod rozvojem katedry germanistiky na Filozofické fakultě Univerzitě Palackého v Olomouci, ale stála rovněž u zrodu judaistických studií či Centra pro výzkum moravské německé literatury/Rakouského centra v Olomouci. Odborně se zaměřuje především na německý expresionismus, romantismus a rovněž na dějiny pražské a moravské německy psané literatury.

Za své odborné působení i celoživotní přínos získala mj. ocenění rakouského Fóra pro světová náboženství (jako první zahraniční laureátka v historii) či Cenu města Olomouce. V nedávné minulosti byla rovněž jmenována korespondenční členkou Rakouské akademie věd.

Akce se koná ve spolupráci s Vydavatelstvím Univerzity Palackého.

Kniha bude na místě k zakoupení.