Knihovna je zavřena

Festival Olmützer Kulturtage 2020

14. 10. - 30. 10. 2020
online

Festival Olmützer Kulturtage 2020 – 6. olomoucké dny německého jazyka

Festival pořádají Filozofická fakulta Univerzity Palackého a Vědecká knihovna v Olomouci, ve spolupráci s Rakouským centrem Univerzity Palackého a sekcí německého jazyka ÚCJ Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Festival se uskuteční od 14 do 30. října 2020 pouze online. Vzhledem k aktuální situaci jsme byli nuceni upravit program a nabídneme zejména domácí hosty spjaté s němčinou a přednášky o společné česko-německé regionální historii.

Program - online pouze některé akce, sledujte fb OKU

14. 10. | 19.00 Alumni Event
Věříte na život po studiu? V rámci našeho večera si budete moci poslechnout o napínavých profesních drahách pěti absolventů olomoucké germanistiky. Pokud ještě nemáte představu o tom, co vás po studiu čeká, přijďte si poslechnout, co potkalo vaše předchůdce!

14. 10. | 16:30 Kinderklub aneb hravá němčina - v přípravě nový termín
Němčina pro děti od 4 do 8 let přímo v knihovně! Hry, písničky a pohádky pod vedením zkušených lektorek si mohou vyzkoušet děti z českých i ze smíšených rodin. Rezervace nutná.

15. 10. | 17:00 Virtuální vernisáž výstavy Pod jednou střechou | Vědecká knihovna, Galerie Biblio
Sedm německých a českých rodin spojuje dům, v němž jedni žili před poválečným vyhnáním a druzí v něm žijí dnes. Na výstavě uvidíte fotografie místa i jeho obyvatel a dobové předměty, které se váží k historii domu, a k nim příběh přátelství lidí, které vzniklo díky historii „společného“ domu. Česko-německou výstavu zapůjčil spolek Antikomplex.

16. 10 | 17:00 Virtuální vernisáž výstavy Pěkně od začátku | Německá knihovna VKOL
Německojazyčná literatura pro děti a mládež
Výstava představuje patnáct nejzajímavějších titulů z této oblasti z let 2016–2018 na základě výběru dr. Ines Galling z Mezinárodní knihovny pro mládež v Mnichově.

19. 10. | 17:00 Braniborsko plné překvapení
Zcestovalá novinářka na volné noze Pavla Apostolaki, představí jednu z největších spolkových zemí našeho západního souseda. Věděli jste, že i v Braniborsku žijí Lužičtí Srbové? Chcete zjistit, co zajímavého se dá v Braniborsku vidět, navštívit, nebo ochutnat?

19. 10. | 17:00 Nicht nur digital, sondern auch aktiv, kommunikativ und aktuell!
Webinář pro učitele němčiny
Nový webinář z dílny vydavatelství Hueber nabídne tipy a impulsy pro práci ve dvojicích a ve skupinách, které lze využít jak při prezenční výuce, tak při případném přechodu na distanční formu. Zároveň ukáže, jak je možné navázat na text nebo téma v učebnici zajímavými a kreativními úkoly, které se vztahují k aktuální situaci.

21. – 23. 10. | Fany a pes – film pro školní třídy (rezervace: nemeckaknihovna@vkol.cz)
V českém znění
Lipsko 1989. Příběh Fany líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý animovaný film o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků.
csfd 79%

15. - 30. 10. | Knižní SWAP
SWAP je moderní formát jakési výměnné burzy, zájemci mohou přinést knihy, které už přečetli a odnést si jiné. Na výběr budou české i cizojazyčné knihy.

20. 10. | 17:00 | Olomoučtí Němci 1918–1938
Martin Hájek a Ivan Puš
Jak vypadalo počeštění Olomouce po první světové válce? Jaké byly vztahy mezi místními českými a německými politiky? Jaká témata považovali za důležité? O co se vedly největší spory a v čem naopak spolupracovali? Přednáška Olomoučtí Němci 1918–1938 přiblíží život německých spoluobčanů a zaměří se především na komunální politiku.

20. 10. | 19.00 | Přehlídka rakouských krátkých filmů - zrušeno
Srdečně Vás zveme na již pátý ročník přehlídky nejlepších rakouských krátkých filmů. Uvidíte tematicky různorodé krátké snímky, které Akademie rakouského filmu zařadila do předvýběru pro nominaci na Rakouskou filmovou cenu 2020.

21. 10. | 16:30 | Česká recepce německojazyčné beletrie po roce 2010 + diskuse
Jaké knihy současných německých, rakouských a švýcarských autorů byly v posledním desetiletí přeloženy do češtiny? O kterých titulech se na německojazyčné literární scéně hodně mluvilo a u nás se překladu dosud nedočkaly? Stručná bilance pohledem překladatelky a literární publicistky Jitky Nešporové a časopisu iLiteratura.cz. Od 17:30 diskuse s autorkou přes chat.

20. – 30. 10. | Hospodský kvíz online
Kolik toho víte o Německu? Přijďte se svým týmem změřit síly při našem hospodském kvízu a odneste si domů ceny pro vítěze!

21. 10 | Upír Nosferatu | Telegraph - zrušeno
Německo I Deutschland 1921, 95 min., Režie I Režiee: Friedrich Wilhelm Murnau
Mladý úředník realitní kanceláře Hutter je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi, aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. FRIEDRICHU WILHELMU MURNAUOVI se nepodařilo získat práva na zfilmování románu BRAMA STOKERA DRACULA a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka WISMAR. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku.

22. 10. | 16.30 Workshop německé písmo Kurrent
Máte doma staré písemnosti, které nejen že jsou psané německy, ale ještě k tomu prazvláštním písmem? Pak je možné, že se jedná o kurent, německé písmo, které se používalo až do poloviny 20. století. Při našem workshopu vám ukážeme kurentem psát, nebo vám pomůžeme rozluštit Vaše písemnosti!

22. 10. | 17:00 Autorské čtení Sabine Dittrich – Přemysl Pitter
Sabine Dietrich představí nově zpracovanou biografii Přemysla Pittera „Pod koly historie“. Pitter byl dlouhé časy relativně zapomenut, tento český spisovatel a publicista, radikální pacifista a především také sociální pracovník je však jedinečnou osobností naší historie, která si zaslouží, aby na ni bylo vzpomínáno.

24. 10.| 17:00 Virtuální vernisáž grafik k magazínu Naturtrüb a diskuse s autorkami
Výstava grafik a diskuse k feministickému magazínu vydanému svépomocí studentkami z německému Bielefeldu.

26. 10. |12:00 Jak na Goethe-Zertifikat B2
Všem zájemcům i z řad veřejnosti nabízíme možnost vyzkoušet si novou modulární zkoušku Goethe-Zertifikat B2 nanečisto. Součástí pretestace je písemná zkouška z dovednosti čtení s porozuměním (5 úkolů - délka trvání 65 minut) a poslech s porozuměním (4 úkoly - délka trvání 40 minut); na závěr účastníci obdrží vyhodnocení obou modulů.

27. 10. | Nebe nad Berlínem | Telegraph - zrušeno
Režie: Wim Wenders, Německo, Francie, 1987, 127 min.
Příběh o neviditelných a nesmrtelných andělech, kteří osídlí Berlín a naslouchají myšlenkám jeho lidských obyvatel a utěšují ty, kteří jsou v nesnázi. Navzdory tomu, že je město hustě zalidněno, žije spousta jeho obyvatel osamocena a v odloučení od svých nejbližších. Anděl Damien se zamiluje do jedné takové ženy, krásné a osamělé akrobatky na hrazdě jménem Marion. Rozhodne se, že se stane člověkem, protože i on chce prožívat lidská potěšení všemi smysly.

29. 10. | 16.00| Německá Olomouc
Po stopách významných občanů města, tentokráte po olomouckých hřbitovech - procházka s germanistou Ivanem Pušem.

29. 10. | 17:00 Zaniklá místa Libavska
Výlet do VVP s předsedou spolku Lubavia Jindřichem Machalou. Diskuse přes chat.

30. 10. | 18:00 Promítání dokumentárního filmu Sudetenbitter a diskuse s autorem
Eduard Spielvogel představí svůj dokumentární film mapující cestu k jesenickému domovu jeho rodičů. Eduardovi byl jeden rok, když se svoji matku musel opustit Jeseníky. Po letech se vrací a hledá cestu k domovu svých předků…

30. 10. | Vyhlášení soutěže v předčítání v němčině Bücherwurm 2020

Po celý říjen mohou základní školy rezervovat pro 5. a 6. ročníky jazykové animace Deutsch ist super! - Ve spolupráci se studenty Pedagogické fakulty UP.