Knihovna je otevřena

Feinkošt

29. 10. 2021 17:00 - 18:30
sál volného výběru, Bezručova 2

FEINKOŠT je to nejlepší a nejčerstvější z krátkometrážní dokumentární tvorby, která se v Česku a Německu urodila během minulého roku. Pestrá mozaika témat a stylů umělecky rámuje události minulého roku, aktuální společenská témata a přináší osobní příběhy a nové perspektivy pohledu třeba na…boty! Formální různorodost a osobitý přístup jednotlivých autorek a autorů nabízí divákům svěží filmový zážitek.

Trailer: https://vimeo.com/610568311

Výběr dokumentárních lahůdek z Česka a Německa 2021: 

Přišel přes moře
(Jonas Riemer, Německo, 2020, 11 min, animovaný)

Uprchlík z NDR překonává ve skládacím člunu Baltské moře a přes Dánsko se dostává až do západního Německa. Iluzi vystřídá realita a příběh nabírá na pochmurnosti. Hlavní postava poprvé nachází svůj nový domov – v nacionalistickém hnutí.

Zábradlí
(Barbora Sommers, Česko, 2020, 6 min, observační)
Dva roky dopředu, dva kroky dozadu a pak se chytnete zábradlí a trochu protáhnete. Denně zkoušet štěstí – buď auto zastaví, nebo ne, to je realita dělníků, kteří každý den čekají na práci v okolí červeného zábradlí před Výstavištěm, které se mění každým dnem, i když zdánlivě je vše více jak 20 let stejné.

Top Down Memory
(Daniel Theiler, Německo, 2020, 12 min, experimentální)

Balkon berlínského Humboldtova fóra má za sebou bohatou historii. Film zkoumá události, které se odehrály na pozadí politických a společenských přelomů a s nimi spojené otázky týkající se autenticity, konstrukce a manipulace.

Johana
(Ondřej Pilát, Česko, 2020, 10 min, analogový)

Jak spolu mohou souviset důvěra a provazy? A co si o tom všem asi myslí kočky? Filmový portrét Johana umělecky zachycuje příběh mladé dívky z Valašska a její život v Praze.

27 kroků
(Andrea Schramm, Německo, 2021, 21 min, dokumentární)

Jaké jsou pocity někoho, kdo ztratil nejbližšího člověka krátce po vyhlášení prvního lockdownu? Černobílý minimalistický film 27 kroků popisuje bezradnost a smutek, který Renata musí překonat v době absolutní izolace a kdy jedinou možností, jak komunikovat se světem je telefon.

Paní Šťastná
(Nikola Klinger, Česko, 2020, 16 min, analogový)

Film o lásce, víře a smrti, příběh setkání z doby, kdy dopis šel týden, pracovalo se i v sobotu a Polička a Luhačovice byli od sebe dále, než je dnes Praha a Paříž. Rekonstrukce příběhu jedné tragické lásky, zaznamenané v korespondenci mezi pacientem a pokojskou z luhačovických lázní.

Vevnitř
(Viktorie Štěpánová, Česko, 2020, 6 min, animovaný)

Autentický animovaný dokument ukazuje jeden den očima člověka trpícího psychickým onemocněním Anorexia Nervosa. Jaké to je nerozumět svému vlastnímu tělu? Snímek kombinuje několik výtvarných technik s fotograficky přesnými obrazy.

Sandále
(Hannah Jandl, Německo, 2020, 11 min, dokumentární)

Co všechno nám prozradí boty o svých majitelích? Poznáte jen podle obuvi, zda je někdo nezadaný? Kamera zůstává po celou dobu proklatě nízko a divákovi se tak otevírá prostor pro vlastní představivost.