Knihovna je zavřena

Běloruský sen

30. 9. 2020 17:00 - 19:00
sál volného výběru, Bezručova 2

„Nejkrásnějším obdobím v naší zemi v posledních letech byl podzim 2010,“ říká anonymní průvodce filmem a jeho slova ilustrují záběry z volebních setkání nezávislých prezidentských kandidátů. Vypravěč společně s řadou dalších doufá, že první svobodné volby po šestnácti letech ukončí v Bělorusku autoritativní režim Alexandra Lukašenka. Veškeré naděje, posílené předvolebními průzkumy, však ukončí vyhlášení volebních výsledků. Lukašenko získává osmdesát procent hlasů, jeden z opozičních kandidátů je zbit a unesen. Následné protesty proti zmanipulovanému hlasování vyústí v zatýkání opozičních politiků, jejich manželek, kolegů z předvolební kampaně i obyčejných demonstrantů. Film nabízí jedinečný pohled zblízka na totalitní praktiky státního aparátu, který se neštítí mediální propagandy, zneužívání tajné policie, vyhrožování a vykonstruovaných procesů.

Po promítání bude následovat debata s Aksanou Shytsikavou, která se narodila v Bělorusku, kde žila 21 let. V Bělorusku vystudovala aplikovanou lingvistiku a před 4 lety se odstěhovala do Olomouce, kde studuje kulturní antropologii a politologii.

Film je promítán v rámci projektu Promítej i ty!

Režie: Ekaterina Kibalchich
Země původu: Rusko
Rok výroby: 2011

Stopáž: 55 min.

 

Nutná rezervace místa.

 

V rámci akce Běloruský sen pořádané příspěvkovou organizací Vědecká knihovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knihovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.