Knihovna je zavřena

Zahrada zdraví. Botanické knihy šesti století ve sbírkách Vědecké knihovny v Olomouci

Koupit
250 Kč

Katalog k výstavě "Zahrada zdraví. Botanické knihy šesti století ve sbírkách Vědecké knihovny v Olomouci" s bohatou přílohou, s barevnými a černobílými reprodukcemi knižních ilustrací. Autorkou výstavy a katalogu je historička VKOL Mgr. Petra Kubíčková.

Jedním z oborů, jenž je zastoupen ve fondu Vědecké knihovny v Olomouci stovkami svazků, je botanika. Konkrétně jde o medicínské tisky s kapitolami o léčivých rostlinách, nesčetné herbáře neboli bylináře, seznamy a atlasy rostlin, rostlinopisy, odborné i populárně naučné botanické publikace, umělecké skici či učebnice. Za nejstarší a nejvzácnější herbář ve VKOL lze označit prvotisk Hortus sanitatis neboli Gart der Gesundheit (Zahrada zdraví), a sice první německé vydání z 28. března 1485 vytištěné v mohuč­ské dílně Petra Schöffera. Součástí historického fondu je také první český tištěný herbář, Zelinář Jana Černého z roku 1517 nebo druhé české vydání slavného Mattioliho herbáře z roku 1596.

Výstava Zahrada zdraví. Botanické knihy šesti století ve sbírkách Vědecké knihovny v Olomouci, která proběhne 5.–27. 10. 2021 v Pevnosti poznání, představí na celkem 25 panelech výběr z bohaté sbírky herbářů Vědecké knihovny. Každý z panelů poskytne základní informace o jednotlivých knihách i výběr knižních ilustrací s popiskami. Zároveň se návštěvníci mohou těšit na ukázky originálů herbářů od 16. do 20. století z depozitáře knihovny. 

Katalog nabízí čtenářům průřez tím nejzajímavějším, 25 rozšířených hesel, co může fond Vědecké knihovny v oboru botaniky nabídnout. Jde o pouhý zlomek dostupného materiálu, neboť rozsáhlé knihovní fondy ukrývají desítky pokladů v podobě herbářů i odborných rostlinopisných publikací několika staletí.

Objednejte si produkt