VĚDECKÁ KNIHOVNA V OLOMOUCI
vkol.cz

Noc literatury

20. 9. 2023 17:00 - 21:00
Červený kostel VKOL, Český rozhlas Olomouc

Další ročník oblíbeného literárního happeningu Noc literatury se uskuteční na dvou nedávno zrekonstruovaných místech – v Červeném kostele VKOL a v budově Českého rozhlasu Olomouc.

Návštěvníci se mohou těšit na ukázky ze soudobé evropské literatury v podání filmové a divadelní herečky Lenky Krobotové a známých rozhlasových osobností, jako je Zdeněk Junák, Dita Vojnarová, Zora Ježková a Jan Faltýnek.

V rámci zahájení, které proběhne v 17 hodin v Červeném kostele, bude do programu zařazen úryvek nizozemsko-ukrajinské autorky Lisy Weedy z knihy Aleksandra v podání básníka a spisovatel Tima Postovita a ukrajinského autora Valerije Markuse Stopy na cestě, který přečte herečka Lenka Krobotová.

Čtení ukázek pak začne na obou místech zároveň v 18 hodin, od 19 hodin se pak zopakuje. Na přesun budou mít návštěvníci cca 10 minut.

Druhý blok v Červeném kostele uzavře krátký koncert na harmonium. Léon Boëllmann (1862–1897) byl francouzský varhaník, skladatel a pedagog druhé poloviny 19. století. Působil v kostele sv. Vincence de Paul v Paříži. Jeho tvorba obsahuje především varhanní, klavírní, komorní a orchestrální skladby. Nejslavnější skladbou se stala Suite Gothique op. 25, kterou tvoří čtyři části: Introduction_Choral, Menuet gothique, Priére á Notre-Dame, Toccata.

V rámci akce z tohoto slavného díla zazní první dvě části: 

Introduction_Choral a Menuet gothique.
 
Na harmonium postavené firmou M. Hörügel v Lipsku hraje Ondřej Mucha.
 

Celý večer pak zakončí cca od 20:30 koncert kapely Ozembóch v Baru Zahrada. Akci společně pořádají Vědecká knihovna v Olomouci, Český rozhlas Olomouc, Knihovna města Olomouce a Knihovna univerzity Palackého.

Červený kostel VKOL (Bezručova 3):

Lenka Krobotová – Tove Ditlevsenová: Kodaňská trilogie (Dánsko)

Zdeněk Junák – Gary G. Steele: Čhávata z manéže (romská literatura)

Zora Ježková – Jhumpa Lahiri: Kde zrovna jsem (Itálie)              

Český rozhlas Olomouc (Pavelčákova 19):

Dita Vojnarová – Penelope Lively: Měsíční tygr (Velká Británie)

Jan Faltýnek – Cornelia Travniceková: Andělský prach (Rakousko)

 

Akce se koná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ing. Josefa Suchánka a primátora statutárního města Olomouc Mgr. Miroslava Žbánka, MPA, a prof. MUDr. Martin Procházka, Ph.D., rektor Univerzity Palackého v Olomouci.

Ideou projektu Noc literatury je představit během jednoho večera formou veřejných čtení současnou evropskou literaturu v podání známých osobností či herců. Každý rok jsou vybírány úryvky titulů, které jsou v češtině teprve čerstvě vydané nebo se na jejich vydání intenzivně pracuje.

Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint.

Projekt rekonstrukce Červeného kostela byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy Ministerstva kultury ČR.