VĚDECKÁ KNIHOVNA V OLOMOUCI
vkol.cz

250 let s vámi. Vědecká knihovna v Olomouci jako veřejná knihovna (1775–2025)

14. 5. - 29. 8. 2025
Červený kostel

Expozice pod názvem 250 let s vámi. Vědecká knihovna v Olomouci jako veřejná knihovna (1775–2025) představí formou výstavních panelů, kombinujících text a obraz, vývoj významné moravské, olomoucké instituce v posledních 250 letech její existence.

Vernisáž proběhne 13. 5. v 17.00 v Červeném kostele.

Výstava se koná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka.

Návštěvníci výstavy se dozvědí informace z běžného provozu knihovny, ale i nejrůznější zajímavosti. Nebudou chybět důležité údaje o stěhování knihovny a jejích sídlech od konce 18. století do současnosti. Připomenuta bude její významná úloha při rušení klášterních knihoven na Moravě i budování jejího výjimečného knihovního fondu. Výstavní panely mimo jiné ukážou, co je to právo povinného výtisku, nebo kdo a proč založil tzv. Národní knihovnu. Seznámí veřejnost s tím, jak se žilo a pracovalo v knihovně v průběhu posledních 250 let její existence, kolik měla v různých dobách knihovních svazků a jednotek, jakou měla výpůjční praxi nebo návštěvnost, kdo ji spravoval nebo s jakými problémy se nejčastěji potýkala. Současní návštěvníci se dočtou, zda měla knihovna v minulosti veřejně známé hosty, badatele, studující, popřípadě kteří významní mecenáši darovali knihy naší bibliotéce, zda knihovna pořádala výstavy nebo na nějakých participovala, jak naše instituce postupovala při obohacování či ochraně svého fondu. Panely přinesou informace také o zásadních osobnostech spojených s chodem, provozem a vedením knihovny a také o tom, jak se v životě a knihovny odrazily důležité dějinné události, např. vznik Československa, válečné roky 1939–1945, poúnorové časy nebo vývoj a modernizace instituce po roce 1989.

Textové panely budou obohaceny i o četné reprodukce z archivních materiálů knihovny a jiných paměťových institucí a také z bohatého fondu knihovny.

Využity budou i výstavní vitríny. V jedné bude představena tzv. pamětní kniha, doposud nikdy a nikde jinde nepředstavena, která obsahuje stovky jmen a podpisů významných návštěv a hostů knihovny, politiků, šlechticů, vědců i umělců (pro příklad císař Ferdinand I. (V.), J. Dobrovský, F. Palacký, F. L. Rieger, J. E. Helcelet, J. Mánes, hrabě Silva-Tarouca, J. Mošner, V. Závada, J. Seifert, K. Svolinský, … a mnozí další). Druhá vitrína by pak měla obsahovat výběr z knihovnické literatury, včetně zásadních titulů předních teoretiků českého knihovnictví, jako byli Z. V. Tobolka, J. Borecký, J. Mahen, B. Koutník, J. Kábrt, K. Chyba, P. Keidl, nebo J. Cejpek.

 

Projekt rekonstrukce Červeného kostela byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy Ministerstva kultury ČR.