Knihovna je otevřena

Květinové Vánoce – nabídka zarámovaných faksimilií kolorovaných litografických jednolistů

18. 11. 2021

Připravte svým blízkým „Květinové Vánoce“ a darujte jim pod stromeček luxusní dárek v podobě faksimile kolorovaného litografického jednolistu z 19. století.

Na výběr je celkem 12 léčivých bylin ze sbírky Plantae Medicinales, která se řadí k nejdůležitějším a nejrozsáhlejším herbářům 19. století. Faksimile je velice přesné napodobení originálu, od původního dokumentu často těžko rozlišitelné. Každou z 12 rostlin lze zakoupit jen v jednom exempláři, jedná se tedy o jedinečný dárek, který bude viset na zdi pouze jeho majiteli. Společně s katalogem výstavy Zahrada zdraví. Botanické knihy šesti století ve sbírkách Vědecké knihovny v Olomouci udělá obraz radost nejen milovníkům botaniky.

Vzácná sbírka Léčivé rostliny, vycházející v letech 1821–1833, je součástí historických fondů Vědecké knihovny v Olomouci. Jejím spoluvydavatelem byl Theodor Friedrich Ludwig Nees von Esenbeck.

Pro tisk byl použit archivní papír, jehož výhodou je dlouhodobá životnost a stálost barev.

Velikost rámu 55 cm výška × 38 cm šířka, sklo, pasparta v barvě lila.

Faksimile společně s katalogem můžete zakoupit u výpujčního pultu nebo v našem e-shopu.

Cena faksimile 1 500 Kč.

Cena katalogu 250 Kč.

Seznam rostlin

Náhledy zarámovaných faksimilií níže v galerii.

Léčivé rostliny

NEES VON ESENBECK, Theodor Friedrich Ludwig. Plantae Medicinales, Oder: Beschreibung Officineller Pflanzen: Mit Besonderer Berücksichtigung Der Koenigl. Preuss. Pharmacopoe. 5. Vol. Düsseldorf: bei Arnz & Comp. Düsseldorf: In der lithographischen Anstalt Arnz & C., [1821] 1828–1833.


Theodor Friedrich Ludwig Nees von Esenbeck (1787–1837) byl německý botanik a farmakolog. Brzy po studiích přijal místo inspektora botanických zahrad v holandském Leidenu, později při studiu farmacie pracoval jako inspektor nové botanické zahrady v Bonnu. V roce 1819 byl přijat do Německé přírodovědecké akademie Leopoldina, později byl jmenován řádným profesorem. V letech 1821–1833 byl spoluvydavatelem Plantae Medicinales (Léčivé rostliny), přepychové edice léčivých rostlin, kterou můžeme řadit k nejdůležitějším a nejrozsáhlejším herbářům 19. století. Půvabný cyklus je rozdělen do čtyř částí, první díl tvoří textová část, následují dva díly atlasu rostlin a suplement s textem i obrazem. Na textové části popisu jednotlivých rostlin spolupracovali botanik M. F. Weuhe, lékař J. W. Wolter nebo botanik P. W. Funke. Jejich texty následně přepracoval a rozšířil von Esenbeck. Obrazovou přílohu tvoří více než 500 tabulí, ručně kolorovaných litografií, které jsou dílem francouzského kreslíře, litografa, přírodovědce, botanika a nakladatele Aimé Henryho (1801–1875). Jeho ilustrace, jež byly vytvořeny podle živých stromů, keřů, květin a bylin, vynikají čistým a přesným zachycením rostlin.