Knihovna je otevřena

Díla nedostupná na trhu

1. 9. 2022

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT).

Národní digitální knihovna - DNNT > VSTOUPIT

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Vědecké knihovny v Olomouci.

Pro přihlášení je nejprve třeba souhlasit s podmínkami a poté vybrat políčko Přihlásit knihovním účtem/eduID:

Z nabídky institucí vybrat Vědeckou knihovnu v Olomouci a zadat stejné údaje jako pro přihlášení do online katalogu VKOL:

 

Co jsou to díla nedostupná na trhu?

Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

 • plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2001. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2011.
 • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.

 

           
Dílo nedostupné  na trhu    Veřejné dílo   Neveřejné dílo
 Oranžový zámek    Žádný zámek      Šedý zámek
lze zobrazit odkudkoliv
registrovaným čtenářem VKOL
lze zobrazit odkudkoliv kýmkoliv lze zobrazit pouze
v prostorách Národní knihovny
lze číst,
nelze tisknout a stahovat
lze číst, tisknout i stahovat lze číst jen v NK

 

 • V souladu se zákonem č. 121/2000 Sb. (autorský zákon) smí být některé dokumenty zobrazeny pouze v prostorách Národní knihovny. Odjinud z internetu jsou u těchto dokumentů viditelné pouze popisné údaje (metadata)
 • Plné texty digitalizovaných knih vydaných v letech 2002 až 2007 jsou k dispozici pouze v knihovnách.
 • Počet digitálních knihoven, které zpřístupňují plné texty českých knih vydaných do roku 2007 a časopisů vydaných do roku 2011, se rozšířil o digitální knihovnu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. K dispozici jsou plné texty přibližně 178 000 knih a časopisů, které nejsou dostupné na trhu (DNNT).

  Digitální knihovny, které jsou součástí DNNT:

  • Národní digitální knihovna Národní knihovny ČR
  • Digitální knihovna Moravské zemské knihovny
  • Digitální knihovna Knihovny AV ČR
  • Digitální knihovna Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové
 • Podrobné informace o NDK-DNNT