Knihovna je zavřena

Letní soutěž VKOL

1. 7. - 1. 9. 2022
Facebook VKOL, webové stránky VKOL

Každý prázdninový týden zveřejníme na Facebooku a webu VKOL soutěžní otázku, tentokrát na téma pseudonymy spisovatelů.

Hlavní cenu získá soutěžící, který zašle nejvíce správných odpovědí. Pokud bude takových soutěžících více, vítěze z nich vylosujeme. Soutěž končí 1. 9. 2022.

Odpovědi můžete zasílat do zpráv na FB VKOL nebo na propagace@vkol.cz, do předmětu je třeba uvést LETNÍ SOUTĚŽ.


1. soutěžní otázka

Antonín Zeman psal prózu z Podkrkonoší. Jeho syn Kamil zase napsal mnoho děl z prostředí Podkarpatské Rusi. Víte, pod jakými jmény publikovali?

2. soutěžní otázka

Mary Ann Evansová, jedna z nejvýznamnějších anglických autorek viktoriánského období, o jejímž nejslavnějším románu prohlásila Virginie Woolfová, že je to jediný román pro dospělé, který někdo v 19. století v Anglii napsal, si jako pseudonym zvolila mužské jméno. Víte jaké?

3. soutěžní otázka

Josef Peterka, český skaut, tramp, spisovatel, publicista, historik trampingu a trampský písničkář, byl autorem celé řady knih s dobrodružnou, romantickou, detektivní a cestovatelskou tematikou. Pod jakým jménem publikoval?

4. soutěžní otázka

Anglický spisovatel, matematik, logik, učenec a fotograf Charles Lutwidge Dodgson psal poezii a povídky již v raném věku. Pod jakým jménem publikoval autor příběhů o dívence, jež si získala srdce nejen dětských čtenářů na celém světě?

5. soutěžní otázka

V roce 1887 se v Mníšku pod Brdy do přísně katolické rodiny narodila varhanice, učitelka hudby, hospodyně na faře, ale hlavně autorka idylických románů a románových cyklů pro děti Marie Wagnerová-Černá. Víte, pod jakým jménem publikovala?

6. soutěžní otázka

Aby mohl vydávat více knih během jednoho roku, změnil si tento spisovatel jméno na Richarda Bachmana. Pod tímto pseudonymem vydal sedm románů. Víte, o kterého spisovatele se jedná?

 
Hodně štěstí!