Knihovna je zavřena

Báseň je souhvězdí slov

2. 6. 2022 16:30 - 18:00
sál volného výběru, Bezručova 2

"Potřebujeme krásu, protože víme o zániku hvězd. Každé souhvězdí má svoji legendu a každá báseň je souhvězdí slov."

Setkání s básněmi, jejich příběhy a hudbou. Básník a kardiochirurg Radovan Jursa představí svou novou sbírku Mezzovoce, kterou tvoří promyšleně komponovaný cyklus básní. Pozoruhodné texty litanického charakteru střídají drobnější básnické úvahy a reflexe. Motivy často inspirované lékařským prostředím se tvořivou mocí básnické imaginace proměňují v sugestivní existenciální podobenství zásadních lidských prožitků a stavů. Těšit se můžete na hudební doprovod na violoncello v podání Sylvy Jablonské.

MUDr. Radovan Jursa se narodil ve Frýdku-Místku, vyrůstal na Valašsku, medicínu vystudoval v Olomouci. Pracuje v Ostravě. Věnuje se sochařství a literatuře. Chirurgie a poezie se v jeho životě zdráhavě tolerují. Vydal básnické sbírky Pianissimo, Mezi žebry déšť a Mezzovoce. Jeho tvorba je zastoupena v několika antologiích a časopisech.

Sylva Jablonská je absolventkou pražské konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Byla členkou Orchestra internazionale d’Italia, působila rovněž v Pražské komorní filharmonii. Spolupracuje i s řadou dalších orchestrů, mezi jinými Talichovým komorním orchestrem, Českým národním symfonickým orchestrem nebo Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně, podílela se na projektech s hudebníky jako Sting, Luciano Pavarotti nebo Ennio Morricone. Aktivně se věnuje i komorní hře, má též své sólové projekty. Kromě vážné hudby se příležitostně zabývá i hudbou jiných žánrů, vystupovala například s Janem Budařem v jeho Eliščině bandu, se skupinou Lucie nebo smyčcovým triem Inflagranti, hraje na basovou kytaru a trubku. Vyučuje na ZUŠ v Neratovicích a International School of Music and Fine Arts Prague, vede semestrální hudební kurzy pro americké studenty na North Carolina State University.

Rozhovor s Radovanem Jursou si můžete poslechnout na Českém rozhlase/Vltava.

 

V rámci akce Báseň je souhvězdí slov pořádané příspěvkovou organizací Vědecká knhovna v Olomouci budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvková organizace Vědecká knhovna v Olomouci nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.