Knihovna je zavřena

Nejstarší tištěná kuchařka i nejmenší kuchařka na světě. Výstava vzácných kuchařských tisků trvá už jen do 9. listopadu

29. 10. 2024

Výstava O umění kuchařském. Kuchařské tisky z fondu Vědecké knihovny v Olomouci představující nejzajímavější a nejvzácnější kulinářské publikace z fondu knihovny v průběhu pěti století trvá už jen do soboty 9. listopadu.

Kuchařky a kulinářské knihy jsou důležitým pramenem pro poznání kulturních a sociálních dějin. Nejenže zaznamenávaly recepty, ale často sloužily jako průvodci společenského chování a kulturních zvyklostí. „V průběhu staletí se Vědecké knihovně podařilo vybudovat univerzální fond, který sloužil a stále slouží ke vzdělávání ve všech vědních disciplínách. Jedním z oborů, jenž je zastoupen stovkami svazků, je také gastronomie,“ dodala ředitelka knihovny Iveta Ťulpíková.

Návštěvníci se prostřednictvím výstavních panelů kombinujících text i obraz mohou seznámit s celkem 27 tituly z fondu Vědecké knihovny v Olomouci. Nabízí se také jedinečná příležitost si prohlédnout originály vybraných kuchařských tisků, které jsou vystaveny ve vitrínách.

Výstava představuje například nejstarší tištěnou kuchařku ve fondu VKOL De honesta voluptate z roku 1503 od italského humanisty Bartholomea Sacchiho, jehož humanistický traktát o správném stravování je obecně považován za nejstarší tištěnou kuchařku vůbec.

Zájemce o historii vizuální kultury potěší zejména vystavený originál Německé spižírny Hyeronyma Bocka, k výzdobě jejíhož textu a jednotlivých pojednání jsou užity kolorované dřevořezy. Nápadité ilustrace divákům předkládají realistický pohled na běžné činnosti spojené s jídlem, výrobou a získáváním potravin, tedy s denními činnostmi člověka ve městech a na vesnicích před čtyřmi staletími.

Vystavena je také jedna rarita, tzv. „nejmenší kuchařka na světě“, jež byla určena k uchycení na řetízek a praktickému nošení na krku. Její rozměry jsou jen 24 × 22 mm, a přesto na 136 stranách obsahuje 100 klasických receptů tradiční vídeňské kuchyně.

„Česká produkce je zastoupena mimo jiné nejstarší českou tištěnou kuchařkou ve fondu VKOL Kuchařství od alchymisty Bavora Rodovského z Hustiřan z roku 1591, opomenuta není ani nejslavnější Domácí kuchařka nezapomenutelné Magdalény Dobromily Rettigové, jejíž práce jsou vydávány dodnes,“ doplnila autorka výstavy, historička VKOL Petra Kubíčková.

Výstavu doplňuje stejnojmenný katalog, který přináší rozšířené informace o vystavených kuchařských tiscích. Novou publikaci lze také využít v kuchyni jako kuchařskou knihu, jelikož je její součástí kapitola věnovaná vybraným receptům z představených tisků, a tak se díky ní mohou čtenáři seznámit s postupem přípravy klasických i méně obvyklých receptů z minulosti. Katalog je k zakoupení na recepci VKOL a na e-shopu.