Knihovna je otevřena

Květinové Vánoce – nabídka zarámovaných faksimilií kolorovaných litografických jednolistů

18. 11. 2021

Připravte svým blízkým „Květinové Vánoce“ a darujte jim pod stromeček luxusní dárek v podobě faksimile kolorovaného litografického jednolistu z 19. století. Na výběr je celkem 12 léčivých bylin ze sbírky „Plantae Medicinales“, která se řadí k nejdůležitějším a nejrozsáhlejším herbářům 19. století. Každou z 12 rostlin lze zakoupit jen v jednom exempláři, jedná se tedy o jedinečný dárek, který bude viset na zdi pouze jeho majiteli. Společně s katalogem výstavy Zahrada zdraví. Botanické knihy šesti století ve sbírkách Vědecké knihovny v Olomouci udělá obraz radost nejen milovníkům botaniky.

Vzácná sbírka Léčivé rostliny, vycházející v letech 1821–1833, je součástí historických fondů Vědecké knihovny v Olomouci. Jejím spoluvydavatelem byl Theodor Friedrich Ludwig Nees von Esenbeck.

Faksimile je velice přesné napodobení originálu, od původního dokumentu často těžko rozlišitelné. Pro tisk byl použit archivní papír, jehož výhodou je dlouhodobá životnost a stálost barev.

Velikost rámu 55 cm výška × 38 cm šířka, sklo, pasparta v barvě lila.

Faksimile společně s katalogem můžete zakoupit u informační služby nebo v našem e-shopu.

Cena faksimile 1 500 Kč.

Cena katalogu 250 Kč.

Seznam rostlin

Náhledy zarámovaných faksimilií níže v galerii.

Léčivé rostliny

NEES VON ESENBECK, Theodor Friedrich Ludwig. Plantae Medicinales, Oder: Beschreibung Officineller Pflanzen: Mit Besonderer Berücksichtigung Der Koenigl. Preuss. Pharmacopoe. 5. Vol. Düsseldorf: bei Arnz & Comp. Düsseldorf: In der lithographischen Anstalt Arnz & C., [1821] 1828–1833.


Theodor Friedrich Ludwig Nees von Esenbeck (1787–1837) byl německý botanik a farmakolog. Brzy po studiích přijal místo inspektora botanických zahrad v holandském Leidenu, později při studiu farmacie pracoval jako inspektor nové botanické zahrady v Bonnu. V roce 1819 byl přijat do Německé přírodovědecké akademie Leopoldina, později byl jmenován řádným profesorem. V letech 1821–1833 byl spoluvydavatelem Plantae Medicinales (Léčivé rostliny), přepychové edice léčivých rostlin, kterou můžeme řadit k nejdůležitějším a nejrozsáhlejším herbářům 19. století. Půvabný cyklus je rozdělen do čtyř částí, první díl tvoří textová část, následují dva díly atlasu rostlin a suplement s textem i obrazem. Na textové části popisu jednotlivých rostlin spolupracovali botanik M. F. Weuhe, lékař J. W. Wolter nebo botanik P. W. Funke. Jejich texty následně přepracoval a rozšířil von Esenbeck. Obrazovou přílohu tvoří více než 500 tabulí, ručně kolorovaných litografií, které jsou dílem francouzského kreslíře, litografa, přírodovědce, botanika a nakladatele Aimé Henryho (1801–1875). Jeho ilustrace, jež byly vytvořeny podle živých stromů, keřů, květin a bylin, vynikají čistým a přesným zachycením rostlin.