Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Kalendář akcí

Výstava Dokonalá krása. Secesní žena očima Raphaela Kirchnera

Typ akce: akce pro veřejnost
Místo konání: Galerie Biblio, Bezručova 2
Rozsah: 1. 2. - 28. 2. 2018
Max. počet účastníků: neomezeno | Akce bez přihlášky

Popis:

Dokonalá krása. Secesní žena očima Raphaela Kirchnera

Vědecká knihovna v Olomouci připravila pro veřejnost výstavu představující předního tvůrce secesního uměleckého stylu Raphaela Kirchnera (*Vídeň 1875–1917 New York). Kirchner ještě před založením proslulého sdružení Vídeňská secese v roce 1897 začal malovat portréty žen, jež uveřejňoval například na stránkách Wiener Illustrierte. Do dějin umění se zapsal především svými secesními pohlednicemi. Rozsáhlé soubory pohlednic, jež maloval na přelomu 19. a 20. století, byly masově šířeny vídeňskými vydavatelskými domy Philipp & Kramer či Back & Schmitt a získaly ve své době velkou oblibu. Raphael Kirchner se vedle Alfonse Muchy, Kolomana Mosera a Josefa Hoffmana, stal jedním z nejznámějších a jasně zařaditelných tvůrců pohlednic vídeňské secese.

V roce 1900 se Kirchner přestěhoval z Vídně do Paříže, kde začal spolupracovat s ilustrovaným časopisem La Vie Parisienne. Výsledkem této spolupráce je řada pohlednic, jejichž hlavním tématem byla žena. Tehdy velmi populární japonská inspirace – gejši, ženy s mikádem ap. V jeho dílech se objevovaly i další typické secesní motivy např. motiv sluneční ženy – Femmes Soleil. Své práce uveřejňoval i v dalších pařížských žurnálech jako Je sais tout či Femina. Tzv. „Kirchnerovy dívky” – tajemné, věčně mladé, subtilní, bledé, malované na pastelovém pozadí, obklopené rostlinnými motivy se staly velmi populárním artiklem.

Po vypuknutí první světové války pobýval Kirchner v Londýně. V letech 1915–1917 vycházely jeho práce v časopisech The Sketch či The Illustrated London News. V roce 1915 opustil Kirchner Evropu a vydal se za Velkou louži. V New Yorku se setkal se svým starým vídeňským přítelem, architektem a scénografem Josefem Urbanem. Díky němu se začal podílet na scénografické výzdobě muzikálových divadel, navrhoval i kostýmy či divadelní propagační materiály. Nadále uveřejňoval své práce i v časopisech jako byl Puck či The American Weekly. V plném rozkvětu sil zemřel Kirchner v roce 1917 ve věku pouhých 42 let.

Vědecká knihovna v Olomouci představuje na výstavě pod názvem Dokonalá krása. Secesní žena očima Raphaela Kirchnera průřez Kirchnerovým dílem prostřednictvím reprodukcí ze sérií Mýty a legendy, Děti moře, Řecké panny, Sluneční ženy apod. Jádro výstavy tvoří 46 reprodukcí Kirchnerových pohlednic pocházejících ze sbírky polského sběratele Andrzeje Biernackého.

Výstava originálů Kirchnerových pohlednic byla prezentována na stejnojmenné výstavě v červnu loňského roku v Galeria WuBePe ve Vojvodské veřejné knihovně v Opolí (WBP w Opolu). Ve Vědecké knihovně v Olomouci bude k vidění v Galerii Biblio, a to od 1. do 28. února.Počet přihlášených účastníků: 0

<< Zpět na kalendář akcí

Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 15.02.2019 14:52
TOPlist