Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Krčmaňská aféra. Tajemný pokus o atentát na československé ministry

Výstava Krčmaňská aféra. Tajemný atentát na československé ministry připomene kauzu věnovanou událostem dnes známým pod názvy krčmaňská aféra či krabičkový atentát, která po několik měsíců hýbala politickým děním třetí republiky. Na jejím počátku stálo odeslání tří balíčků s výbušninami ministrům Drtinovi, Zenklovi a Masarykovi v září 1947. Součástí projektu je také stejnojmenná publikace Lubomíra Novotného.

Projekt, který na základě studia archivních pramenů připravil jeden z historiků Vědecké knihovny v Olomouci Lubomír Novotný, přináší dosud nejobšírnější analýzu dodnes neobjasněné kauzy. Návštěvník, potažmo čtenář, se jeho prostřednictvím seznámí s hlavními protagonisty doby i mezinárodním kontextem. Jedna z hlavních vyšetřovacích verzí případu směřovala do Krčmaně a Olomouce, proto je silně akcentována regionální linie s výraznými politiky i státními úředníky, stejně jako s běžnými lidmi, kteří se do příprav či vyšetřování atentátu nějakým způsobem zapojili. Díky bohatým fondům Vědecké knihovny v Olomouci je součástí výstavy i publikace také řada reprodukcí z dobového tisku, které umožňují vytvořit si představu o tom, jak byla aféra v letech 1947 a 1948 vnímána veřejností.  

„Krčmaňská aféra byla jedním z průvodních jevů politické krize podzimu roku 1947 a na jejím půdorysu je možné velmi dobře ilustrovat napětí mezi stranami Národní fronty i to, jak politické subjekty v tomto období postupně ztrácely schopnost nalézat kompromis. Je poučné sledovat, jak se politické strany snažily informace o vyšetřování pokusu o atentát využít nebo zneužít v rámci předvolební kampaně,“ říká autor projektu Lubomír Novotný.

Aktualizováno: 11.09.2017
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.07.2019 10:38
TOPlist