Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Krajina starých sídel

Ilustrace v podobě vedut neboli zobrazení města či krajiny, doprovázejí knihy již od doby inkunábulí. Ve srovnání s aglomeracemi se však krajina dostává do popředí uměleckého zájmu až později, v 18. století, v souvislosti se stoupající oblibou anglických parků a s tím spojenou krajinomalbou. Ta byla v českých zemích od konce 18. století po několik desetiletí spojena s rozvojem cenově i technicky dostupné litografie.

Jedním z pionýrů této techniky v Rakousku byl Friedrich Adolf Kunike (1777–1838). Kunike od roku 1817 provozoval ve Vídni kamenotiskárnu, ve které vznikly nesčetné jednolisty i monumentální grafická alba s různými náměty především ze zemí habsburské monarchie. Kunike vydával také portréty, snažil se zdokonalit litografické postupy a už svými současníky byl považován za „otce rakouské litografie“.

Ve dvacátých a třicátých letech 19. století patřila k základním námětům grafiky veduta s důrazem na historickou dominantu (panská sídla, kláštery apod.). Tento trend se promítl i do velkoryse pojatého Kunikeho alba Mahlerische Darstellung aller vorzüglicher Schloesser und Ruinen der oesterreichischen Monarchie. Cyklus přibližně dvou set litografií vyšel ve Vídni v letech 1833–1835 a zajímavé je, že drtivou většinu dnes nepříliš známého a hlavně nedoceněného díla tvořily tabule z oblasti Čech, Moravy a Slezska. Představuje tak jeden z prvních ucelených souborů vyobrazení z českých zemí vydávaných tiskem.

S velkou částí alba se mohou seznámit návštěvníci výstavy Krajina starých sídel, kterou pořádá Vědecká knihovna v Olomouci. Expozici, která podává také základní informace o Kunikeho životě a práci, tvoří především faksimile vybraných vedut ve skutečné velikosti. Hojně se na nich uplatňuje tehdy oblíbená idylická krajina s umně vypracovanou kompozicí, ústředním motivem a stafáží v podobě obrazů ze života venkovanů i panstva. Veduty zachycují například Bouzov ve stavu před přestavbou na přelomu 19. a 20. století, Priessnitzovy lázně v Jeseníku nedlouho po otevření vodoléčebného ústavu, z větších měst pak Opavu, Kroměříž nebo Krnov. Pro potřeby výstavy navíc další veduty z Kunikeho cyklu poskytla Moravská zemská knihovna, čtenáři a návštěvníci výstavy tak mimo jiné uvidí, jak v první polovině 19. století vypadal i Přerov, Šternberk nebo Helfštýn.

K výstavě byl vydán i katalog, ve kterém jsou otištěny všechny dostupné veduty z Kunikeho souboru ze sbírek Vědecké knihovny v Olomouci a Moravské zemské knihovny. Výstava Krajina starých sídel bude přístupná do 30. listopadu v Galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci, a to v době otevření knihovny.

Bouzov Plumlov

Náhled katalogu výstavy je možné si prohlédnout na tomto odkazu:

Katalog výstavy lze získat prostřednictvím objednacího formuláře.

Aktualizováno: 15.10.2015
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.07.2019 10:38
TOPlist