Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Eduard Hölzel. 1817-1885

Vědecká knihovna v Olomouci připravila k 200. výročí narození Eduarda Hölzela výstavu věnovanou tomuto významnému nakladateli. Hölzel otevřel v roce 1844 na olomouckém Horním náměstí obchod s knihami, uměním a hudebninami. Postupně otevřel pobočky v dalších moravských městech, vedle prodeje knih se začal zabývat i jejich vydáváním a rychle si vydobyl dobré jméno mezi odborníky i laiky.

Mezi nepozoruhodnější dokumenty z produkce Hölzelova nakladatelství patří monumentální litografická alba Moravy i Čech, která ve formě sešitů vycházela mezi lety 1857–1860. Zdatný obchodník Hölzel využil vrcholící proud zájmu o minulost snoubící se s módním patriotismem. Proto přišel s edičním záměrem, který měl za úkol představit korunní země Moravu a Slezsko jako důležitou součást habsburské monarchie. Souběžně věnoval stejnou péči i Čechám.

Podle Hölzela šlo o soubory ilustrací malebné a divoce romantické krajiny, pověstmi opředené hrady, významná města i důležité stavební památky. Každou edici měla na konci obohatit ve formě prémie „skvostná a ve velkolepých barvách vyvedená tabule“ zachycující několik scén ze života krojovaného moravsko-slezského lidu respektive motivy z českých dějin v případě alba Čech. Zákazníci navíc měli v obou případech možnost si vybrat z celkem tří různých variant – tónované, kolorované a akvarelové. Každý zájemce si tak mohl sestavit album podle svého vkusu a možností.

Eduard Hölzel přispěl ke knižní kultuře českých zemí i střední Evropy také řadou map, odborných publikací a učebnic, ale i jako vydavatel novin, předším olomouckého listu Die Neue Zeit. Vůbec největší úspěch mu ale přinesl první rakouský školní atlas, který vytvořil společně s profesorem olomouckého gymnázia Blažem Kocenem. Atlas vyšel poprvé v roce 1861, rychle se rozšířil a pod názvem Velký Kocenův atlas vychází jako základní pomůcka rakouských školáků až do dnešních dnů.

Výstava Eduard Hölzel. 1817–1885, která bude k vidění v Galerii Biblio ve Vědecké knihovně, představuje nejvýznamnější publikace z prvních desetiletí produkce nakladatelství, především odborné práce, mapy a atlasy, litografie a chromolitografie. K vidění bude originál Kocenova atlasu i dalších atraktivních publikací. Knihovna připravila také výběr dokumentů, které si návštěvníci výstavy mohou zakoupit jako faksimile, například půvabné veduty Olomouce ze 40. let 19. století, mapu Olomouckého kraje z roku 1845 nebo vybraná vyobrazení z alb Moravy i Čech. Výstava trvá od 2. listopadu do 29. prosince 2017.

K výstavě byl vydán katalog, který je možné objednat prostřednictvím objednávacího formuláře.

Tónovaná litografie olomoucké radnice na Horním náměstí ze 40. let 19. století. Das Rathhaus in Olmütz. Olmütz: Verlag von Eduard Hölzel, [ca 1848–1849]. VKOL, sign. 52.008.

Aktualizováno: 22.11.2017
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno       *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2020
Aktualizováno: 23.01.2020 13:40
TOPlist