Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Chrám věd a múz. 450 let Vědecké knihovny v Olomouci

Vědecká knihovna v Olomouci v letošním roce slaví výročí 450 let od svého založení. Toto jubileum si knihovna připomene výstavou Chrám věd a múz. 450 let Vědecké knihovny v Olomouci, kterou připravuje ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a Vlastivědným muzeem v Olomouci a která bude probíhat od 7. dubna do 12. června 2016.

V Muzeu umění Olomouc budou návštěvníkům představeny středověké a rukopisné památky z fondu VKOL. Z rukopisů se návštěvníci mohou těšit mimo jiné na čtyři manuskripty, které mají statut kulturní památky, tj. na Bibli Boskovickou, Bibli olomouckou, Graduál loucký a Evangeliář zábrdovický, nebo na nejstarší rukopis, zlomek Otonského evangeliáře z počátku 11. století, který VKOL uchovává. Ze sbírky ca 2 000 inkunábulí, mezi nimiž najdeme řadu uměleckých a historických artefaktů, budou k vidění například Slavné ženy od Giovanniho Boccaccia, Kronika světa Hartmanna Schedela a nebudou chybět ani tři olomoucké prvotisky.

V prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci budou popsány faktory, které ovlivnily podobu a vývoj dnešní VKOL. Výstava bude rozdělena do několika okruhů, kde bude představeno jezuitské dědictví knihovny, role povinného výtisku, mecenáši knihovny, cenzura či budovy, ve kterých knihovna sídlila.

Expozice v obou muzeích doplní menší výstava přímo v prostorách VKOL, v Galerii Biblio, která bude zaměřena na zajímavosti z historie VKOL a osobnosti, z nichž některé v knihovně působily jako bibliotékáři, vedoucí pracovníci nebo ředitelé, jiné se do knihovny dostaly souhrou historických okolností, expozice přinese výběr těch nejvýznamnějších a podá základní informace o jejich životě a díle.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne 7. dubna 2016. Podrobnosti sledujte na našem facebooku, stránkách VKOL a podrobnosti také najdete na www stránkách k výstavě: http://chramvedamuz.cz/

 

 

 

 

Aktualizováno: 07.04.2016
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 13.09.2019 10:15
TOPlist