Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Libri 2003 - knižní svátky v Olomouci

Hana Študentová

Znáte-li Výstaviště Flora Olomouc s téměř 50-ti ha olomouckých historických parků, založených na obvodě bývalé tereziánské pevnosti, přidejte divadla, kluby, filmové sály, ale také kostel Českobratrské církve evangelické, kavárny i oblíbenou studentskou hospodu Ponorka, a máte letošní společný projekt "Olomouc, město knihy".

Osmnáctý knižní veletrh LIBRI spojený s o polovinu mladším Literárním festivalem letos zahajovala několikadenní akce LIBRI na jevišti. Od koncertu skupiny Breaden v U-klubu, přes pražské Divadlo Na Blízko, prešovské Divadlo Alexandra Duchnoviča, čtení z díla Allena Ginsberga spojené s výstavou fotografií z Ginsbergových olomouckých pobytů až po soutěže, autogramiády, koncerty, besedy a setkání vedly jarní knižní svátky v Olomouci k představení kultur zemí visegrádské čtyřky s mottem festivalu: "Poznáním k vzájemnému pochopení a respektu".

Tradiční národní prodejní výstavy knih ve dnech 6.-8.března se zúčastnilo 80 nakladatelů, vydavatelů a knihkupců z celé republiky. Nabídka knižního veletrhu tradičně zahrnovala beletrii, literaturu odbornou a cizojazyčnou, bibliofilie, literaturu pro děti a mládež, učebnice, noviny a časopisy.

Na LIBRI se představila řada osobností - domácích, ze Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Návštěvníci se mohli setkat se spisovateli Jiřím Hájíčkem, Petrou Hůlovou, Jaroslavem Rudišem, Vlastou Třešňákem, Milošem Urbanem a Ludvíkem Vaculíkem. Ze zahraničních hostů mohli návštěvníci poznat Michala Glowiňského z Polska, Istvána Vöröse s jeho hosty v debatě o současné maďarské literatuře, skupinu slovenských autorů z východního Slovenska a využít seznámení se současnou slovinskou poezií. Obrovský zájem byl o besedu Ludvíka Vaculíka s evangelickým farářem Janem Šimsou, kde autoři představovali knihu dopisů z let 1967-1988, mluvili o roku osmašedesátém a o normalizaci, Chartě 77, o víře a nevíře a hledání sebe sama. Literární festival končil oblíbeným kláním amatérských poetů nazvaným Noc básníků, uspořádaným v hospodě Ponorka. Podrobné informace k programu LIBRI 2003 najdete na http://www.flora-ol.cz/

V soutěži Kniha LIBRI si u pořadatelů vysloužila nejvyšší ocenění monografie sochařky Věry Janouškové s názvem Já to dělám takhle z produkce nakladatelství TORST. Druhé místo získala publikace Jezuitský konvikt - sídlo uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci (vydala Univerzita Palackého v Olomouci) a třetí cena připadla knize Vladimír Preclík Brno 1990-1998, Jaroslava Maliny a kol., vydaná Akademickým nakladatelstvím CERM v Brně. Odborná porota udělila také tři čestná uznání knihám vydaným nakladatelstvím TORST a Gallery Praha.

Veletrh LIBRI spolu s festivalem, zajišťující setkání čtenářské veřejnosti se spisovatelskou a širší uměleckou obcí, dává knižní nabídce nový rozměr a dostává literaturu prostřednictvím divadelních, filmových představení, besed a setkávání s autory a významnými osobnostmi i mimo výstavní areál. Projekt "Olomouc, město knihy" tak zakládá novou tradici, přivádí na knižní svátky spisovatele, herce, hudebníky a výtvarníky, díky jejichž přítomnosti se město každoročně stává centrem literárního a kulturního dění. Přijměte pozvání na příští jarní knižní svátky v Olomouci, příjemnou příležitost na setkání s literaturou.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.07.2019 10:38
TOPlist