Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

SPECIALIZOVANÉ SLUŽBY VE VĚDECKÉ KNIHOVNĚ V OLOMOUCI

Ve snaze vybudovat bezbariérový přístup ke specializovaným službám zpracovala tehdy ještě Státní vědecká knihovna v Olomouci projekt "Přístup k informačním a knihovnickým službám pro hendikepované". Projekt byl podán v září 2000 na Open Society Institute a uspěl. Zásluhou Sorosovy nadace tedy funguje pro pohybově a zrakově postižené pracoviště s přístupem na internet a s možností poslechu hudebních nahrávek. Otiskujeme ohlas uživatelky. (red.)

Mám svého koníčka...

Když jsem letos v květnu dostala za úkol zmapovat bezbariérovost části Olomouce na elektrickém invalidním vozíku, netušila jsem, že se v mém věku naučím trávit volný čas ve Vědecké knihovně na internetu. Mimo jiné objekty jsem jela zjistit, jak vypadá situace právě ve Státní vědecké knihovně v Olomouci. To, co jsem měla možnost zjistit, předčilo moje očekávání. Mají schodišťovou plošinu pro vozíčkáře, výtahem je možné se dostat pohodlně na galerii a na internet, který je pro zdravotně postižené občany zdarma.

Na galerii mě velice ochotná slečna přemluvila usednout k počítači, který jsem nikdy předtím neměla tak blízko před sebou. Co je myš u počítače jsem věděla jen z doslechu. Můj počítač byl připojen na internet, byly mi vysvětleny základní funkce - a já začala objevovat nové a neznámé. Je samozřejmé, že jsem co chvíli vznesla dotaz, jak mám pokračovat, abych se dostala k nějaké nové nebo zajímavé zprávě. Mohu říci, že s každým dnem jsem nabývala za ochotné pomoci, která byla vždy nablízku, stále více zkušeností a jistoty. Rostla ve mně touha vracet se znovu a znovu.

A tak se stalo, že v knihovně trávím svůj volný čas. Někdo se nudí třeba doma, já jezdím zapomínat na své starosti a bolesti v soustředění se na internet. Tato zábava mě uvádí do stavu uspokojení, že jsem ve svém věku schopná se něčemu novému naučit, že se dozvím mnoho novinek a zajímavostí. Mohu pak pěkně a užitečně, nejen doma na lůžku a v osamění, trávit svůj volný čas. Jsem ráda, že Státní vědecká knihovna slouží nejen studentům a vědeckým pracovníkům, ale i zdravotně postiženým spoluobčanům.

Moje poděkování patří všem pracovníkům knihovny, kteří mi umožňují takto trávit volný čas, ale jmenovitě musím pochválit a poděkovat pracovníků galerie, kteří mi trpělivě a ochotně vysvětlují práci na internetu. Jsou to slečna Petra Fabiánová a pan Miloš Korhoň. Takže zkuste to taky! Možná tam i vy najdete svého koníčka.

Ilona Zemčáková z Olomouce


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno     Vánoční otevírací doba   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 03.12.2019 13:40
TOPlist