Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

KNIHOVNICKÉ TÝDNY A CO DÁL ?

(Jindra Zlámalová)

Vlastně jsme se připravovali systematicky už od léta. Běžné a ve všech knihovnách se opakující akce, jako je amnestie pro nepořádné čtenáře, přihlašování do knihovny zdarma apod. pominu, neboť to dnes už nikoho neomráčí. Ovšem na druhé straně musím zase připustit, že celostátně připravovaná provázkiáda mi poněkud připomínala jiné "KIÁDY", které mne nebezpečně ovanuly sentimentem starých, dobrých - jeden za všechny a všichni za jednoho, přestože to bývalo i heslo mušketýrů, ale těch bylo proklatě méně, než proletářůvšechzemísvětaspojtese.

/To tedy jen na okraj, abych pořád nevychvalovala, jak jsou knihovnice báječné, leč stále výrazně nedoceněné a hlavně podprůměrně ohodnocené, zato však provázkovou pupeční šňůrou svázané se svými čtenáři/

Naopak zprávu, která přišla z Českého Krumlova o soutěži vyhlášené pro knihovníky, jsem vřele uvítala a přestože se nikdo z našich zaměstnanců nepřihlásil, napjatě jsem očekávala předem avizované klání v hlavním vysílání ČT v sobotu večer. Nic se nekonalo. Naopak televize opět zařadila největší blbost týdne, jak už to tak v sobotu v posledních letech praktikuje, ve snaze odehnat nás od obrazovek do hospod, případně do postelí, aby šetřila naše námahou strádající zraky.

My jsme jako tradičně pátrali po hodném a ochotném spisovateli, který by za drobný obolus navštívil Havířov a nezištně propagoval své dílo mezi svými čtenáři a svými knihovníky. Že to není jednoduché nemusím jistě zdůrazňovat. Měli jsme neuvěřitelné štěstí. Oslovená spisovatelka Lenka Procházková, odvětila, že na besedy jezdí ráda, samozřejmě Havířov 365 kilometrů od Prahy nevadí, pouze to nevyšlo zrovna na knihovnický týden.

Nicméně to byla skvostná beseda skvostné paní spisovatelky.

Normálně se beseduje tak hodinu, hodinu a půl. Tentokrát jsme začali v šest a v půl desáté jsme besedu násilně ukončili, aby čtenáři Lenku Procházkovou neuštvali a taky, aby jí neujel noční vlak do Prahy.

Přítomní čtenáři byli okouzleni, o knihovnicích, tedy Arnoštkách, jak nás spisovatelská rodina Procházků od napsání Přestřelky, tituluje, nemluvě. Na besedu se dostavil i místní knihkupec, který přinesl opravdu zanedbatelné množství autorčiných knížek k prodeji, řka, že více se mu jich v našem kraji nepodařilo sehnat. Ukořistila jsem jeden ze dvou prodejných výtisků BERÁNKA a dala si jej podepsat, abych rozšířila svou sbírku, a přestože jsem se z besedy vrátila až kolem půlnoci, ještě v tu chvíli jsem jej začala číst.

Paní spisovatelka Lenka Procházková byla dokonce tak laskavá, že nám přivezla a věnovala několik výtisků svých knížek, které nám v knihovně scházely a ve všech okolních knihkupectvích se nedaly sehnat. Nevím, co bych k tomu dodala, ale snad to, že by se spisovatel osobně vláčel s plnou taškou svých knížek vlakem, jen proto, aby je pak zadarmo věnoval naší knihovně, tak to jsem zažila poprvé. A to jsem v knihovně už víc než tři desetiletí. To letí.

Během knihovnického týdne jsme měli už tradiční odpoledne pro děti, kde se jim, kromě zábavných soutěží, jakož i malování na všechno možné, vyrábění zvířátek z kaštanů, nebo luštění křížovek, předvádělo také jak se "vaří" knížka, případně se tato po méně laskavém zacházení, musí umět opravit.

Pro dospělé jsme připravili besedu z poezie našich českých básníků, kteří opěvovali a samozřejmě také milovali víno. Na besedě se ovšem o víně pouze nehovořilo, toto se také podávalo hned po deklamaci Nerudovy básně vysvětlující jeho vřelých vztah k červenému vínu a nikoliv k tradičnímu českému pivu, která končí slovy : A chcem-li lidstvu pomoct dál, nuž víno, víno, víno. Přítomní čtenáři to opravdu ocenili. Také jsme letos využili tvůrčích schopností některých našich zaměstnanců a uspořádali výstavu z jejich dílek pod pracovním názvem " Co dělají knihovnice,když zrovna nepřešlapují za pultem, neuklízí knihy po čtenářích, případně nevaří, neperou a neumývají nádobí ? Malují, hňácají z hlíny a píšou básně " A aby si ostatní kolegyně nepřipadaly málo tvůrčí, vystavily na regálech své malebné kompoty a čalamády, což vyrazilo některým čtenářům dech, neboť si mysleli, že vystavené artefakty jsou pouhé atrapy.

A tak jsme se zase o něco více zviditelnili, což nám sice k platům, které by dosáhly na republikový průměr nepomůže, leč alespoň možná pozvedne výše naše sebevědomí a my můžeme i nadále zasněně sledovat krajinu z oken svých knihoven a přitom se cítit stejně jako Casanova na Duchcově.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.07.2019 10:38
TOPlist