Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

DĚTSKÝ ČTENÁŘ NA ČESKO-POLSKÉ HRANICI

(Jindra Zlámalová)

Nevím, může-li se vůbec nějaká instituce pochlubit takovým množstvím akcí pro děti, jako právě městské knihovny. Možná je to tím, že dětských čtenářů valem ubývá a tak houževnaté knihovnice - "Arnoštky", jak nás mimochodem tituluje spisovatelská rodina Procházků, se snaží seč jejich síly stačí, vyrvat každé dítě ze spárů televizní nudy a ukázat mu tu nádhernou, ničím nenahraditelnou,cestičku literární rozkoše. Knihovny pořádají pro své čtenáře od soutěží, přes besedy, křížovky, čarodějnické bály, výtvarné dny až po pohádkové noci v knihovně, vše,co svým čtenářům na očích vidí.

Ke všem výše uvedeným akcím patří také semináře, kde se navzájem tajně paktují a radí, jaká další kouzla užijí, aby jim ani jedna dušička neuklouzla.

A za tím účelem se podzimně sešel Klub dětských knihoven Severní Moravy začátkem října v Českém Těšíně.

V odborném programu se probírala naše současná knižní produkce pro děti a mládež - Víme, co jsou naše děti ochotny číst ? Aneb cesta ke knize, s ukázkami z besed Mgr.Šárky Holáňové a Petry Kozlové z Knihovny města Ostravy . Přítomné knihovnice potěšily svým vystoupením stejně, jako " Výtvarné techniky pro každého " Mgr. Lettovské a B.Řehové z ostravské Galerie pro každého, kde se zase pro změnu seznámily s malováním na sklo, plátno, prací s barevnou lepenkou a výrobou jednoduché loutky.

Ve večerním programu pak knihovnice Hana Hanáčková z Uherského Hradiště probírala své, jistě velmi cenné, zkušenosti z pohádkové noci s H.Ch.Andersenem v knihovně.

Což ovšem zdaleka nebyl konec, neboť ve večerních hodinách probíhalo klání mezi jednotlivými knihovnickými družstvy a dalo by se říci, že při jeho sledování by možná závistí zbledla nejedna redakce zábavy.

Druhý den pobytu v Českém Těšíně byl věnován exkurzím. Nejprve po pobočkách na české straně a posléze i na straně polské. Historická část města se všem líbila, snad jen na budově polské knihovny bylo patrno, že ani zde neoplývají přebytkem finančních prostředků. O to více nám bylo sympatické snažení zdejších " Arnoštek", které kromě běžného půjčování knih, pořádání besed a lekcí, vedou ještě divadelní kroužek, vyučují předškolní děti angličtině, pořádají pravidelná setkání s postiženou a problémovou mládeží a aby toho nebylo málo, hlídají děti rodičům, kteří si potřebují něco zařídit.

Tento seminář byl vskutku dalším přínosem nezbytných informací pro každou "Arnoštku", která by pro svou knihovnu byla ochotná i dýchat. Vlastně každé setkání, při kterém si knihovnice vyměňují své zkušenosti, by určitě, zvláště F.L.Věka, naplnilo radostí, neboť by viděl, že nebyl sám, kdo kvůli knihám trhal i kapsy na svém jediném kabátě, jen aby pravému čtenáři pravou knihu doručil v pravý čas.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 14.06.2019 09:26
TOPlist