Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

ČTYŘI ROKY FUNGOVÁNÍ MĚSTSKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA PŘI REGIONÁLNÍ KNIHOVNĚ V KARVINÉ

(Magda Moškořová)

Letos oslavila Regionální knihovna v Karviné již 4. výročí otevření Městského informačního centra (dále jen MIC), které funguje při knihovně od září 1997.

Karvinské informační centrum se nachází přímo v centru města na Masarykově náměstí v objektu městské radnice. Toto umístění je výhodné nejen pro návštěvníky z jiných regionů naší země a ze zahraničí, ale také pro občany našeho města.

Hlavním úkolem MIC je podílet se na spoluvytváření funkční informační infrastruktury města a regionu a poskytovat servis veřejně přístupných informačních služeb všem návštěvníkům a občanům města. Jednou z nejdůležitějších součástí informačního servisu je snadný přístup ke všem potřebným informacím, a proto byl ve spolupráci s Městským úřadem v Karviné vybudován Městský informační systém (dále jen MIS), jehož správcem je právě Regionální knihovna, respektive MIC. Návštěvníci i občané města tak mohou získat informace z nejrůznějších oblastí - státní a obecní správa, všeobecné informace o městě a regionu, památky města a regionu, podnikání, zdravotnictví, vzdělávání, cestovní ruch, kultura, sport, životní prostředí, vlakové a autobusové spojení - a to několika způsoby. Informace jim buď vyhledají zkušení pracovníci informačního centra při návštěvě MIC nebo si mohou sami požadované informace najít v MIS na internetu a další možností je využít informační kiosky (infoboxy), které jsou umístěny přímo na ulicích ve frekventovaných částech města. V současné době spravuje Regionální knihovna v Karviné 3 infoboxy a jejich nespornou výhodou je dostupnost informací 7 dní v týdnu, 24 hodin denně.

Veškeré údaje obsažené v MIS jsou aktualizovány 3x ročně, přičemž na sběru dat se podílí jak pracovníci MIC, tak i pracovníci všech poboček knihovny. Pak už je úkolem pracovníků MIC tyto údaje vložit do počítače a odeslat na specializované oddělení Knihovnická a informační dálnice, jehož pracovníci umístí zpracovaná data do infoboxů na ulicích města. Pro tuto práci však není třeba jednotlivé infoboxy obcházet a data vkládat z CD ROMů. Za použití komunikačního software se vše provede přes internet během několika minut.

V rámci rozšiřování a přizpůsobování nabídky služeb požadavkům návštěvníků informačního centra rozběhlo MIC v Karviné v letošním roce hned několik nových aktivit.

V prázdninových měsících nabídli pracovníci informačního centra svým návštěvníkům zcela novou službu, kterou je možnost bezplatné inzerce v MIS a úspěšně byla navázána spolupráce s Infocentrem Českých drah, které bylo letos zřízeno v budově nádraží Městským úřadem v Karviné a Českými drahami.Jedná se především o vzájemné poskytování informací a také propagačních a informačních materiálů. Infocentrum ČD funguje nepřetržitě 24 hodin denně a stejně jako na MIC, mají i zde návštěvníci možnost využít on line terminálů pro připojení na internet a získat tak požadované informace o městě hned při vstupu do našeho města.

Jednou z nejdůležitějších oblastí poskytovaných informací na MIC je beze sporu cestovní ruch, který se stává jedním z nejperspektivnějších odvětví hospodářství. Proto Regionální knihovna zareagovala na výzvu Regionálního sdružení pro česko-polskou spolupráci Těšínského Slezska a Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" sdružených pod názvem EUROREGION Těšínské Slezsko (Śląsk Cieszyński) a zapojila se do projektu INTERTURISM - Společná česko-polská strategie rozvoje turismu v Moravskoslezských a Slezských Beskydech. Cílem projektu je zajištění vyváženého rozvoje Beskyd především v oblasti cestovního ruchu, přičemž stěžejním prvkem se stane již existující společný česko-polský příhraniční informační systém INFOREG 2000 a všechny ostatní česko-polské aktivity v oblasti cestovního ruchu, např. cyklotrasy Euroregionem Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszynski. Všechny tyto aktivity budou nabízeny a zpřístupněny atraktivní formou především prostřednictvím informačních center v Euroregionu.

Nabídku poskytovaných služeb najdete také na internetové adrese www.mic.rkka.cza kontaktovat nás můžete na e-mailové adrese mickarkka.cz.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 14.06.2019 09:26
TOPlist