Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Z knihovny na Pražský hrad

(Jindra Zlámalová)

Když se řekne knihovna představí si každý pár zaprášených regálů knih a obrýlenou starší knihovnici s klotovými rukávy za pultem. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. Knihovna nejsou jen knížky, knihovna znamená i akce, které někdy vrcholí až na samotném Pražském hradě a dokonce pod záštitou první dámy Dagmar Havlové. Konkrétně se jedná o projekt zastřešující aktivity dětských oddělení knihoven, jako jsou besedy, literární a výtvarné soutěže a jiné, s názvem - KDE KONČÍ SVĚT.

Havířovskou knihovnu prezentovala vedoucí dětského oddělení na Werichově ulici Dana Kochová a tři vybraní čtenáři David Velčovský, Martin Šimon a Petr Bartusek.

Dagmar Havlová pobesedovala s dětmi na téma knihy a důležitost četby,ocenila projekt Kde končí svět a poděkovala knihovnicím za jejich záslužnou práci s dětmi. 10 dětí z celé republiky bylo poté pasováno na rytíře Krásného slova. Mezi vybranými byl i náš DAVID VELČOVSKÝ. Pasování bylo prováděno tradičním mečem, budoucí rytíř musel pokleknout a přísahat na svou oblíbenou knihu. Pasovaný rytíř pak obdržel dekret,rytířský řád a librosaura,což je malý dráček, maskot Klubu dětských knihoven. Tyto symboly znamenají, že k rytířům patří hbitý meč a věrný kůň. Mečem je myšlen jazyk k literárním turnajům a kláním, koněm pak tradiční symbol básníků - bájný okřídlený kůň Pegas. Dráček Librosaurus má za úkol chránit prostředí, ve kterém se daří krásným knihám a myšlenkám.

K nezapomenutelným zážitkům patřila jistě i prohlídka prostor Pražského hradu, které nejsou veřejnosti přístupné.

První etapa projektu byla sice ukončena, ale v příštím roce bude následovat další, a to už v mezinárodním měřítku.

Jestli máte rádi knížky a myslíte si, že i na vaši hrudi by se dobře vyjímal rytířský řád, zkuste navštívit dětské oddělení městské knihovny v Havířově.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno       *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2020
Aktualizováno: 17.01.2020 14:58
TOPlist