Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

STAVBA JAKO SYMBOL - Euroregionální knihovna Liberec

Marie Nádvorníková

Ve čtvrtek 9. listopadu se jakoby Liberec změnil v policejní město. Policisty pěší i motorizované bylo vidět všude. Mělo to dva podstatné důvody. První byl náhodnou shodou termínů: fotbalový zápas, v němž Liberec hostil věhlasný Liverpool. Druhý důvod přísných bezpečnostních opatření už měl souvislost s novostavbou knihovny, jejíž součástí je židovská synagoga. Očekávaly se protižidovské demonstrace, policie musela brát zřetel na anonymní výhrůžku, že do budovy bude položena bomba.

Přiblížili jsme se k moderní stavbě s neonem Euroregionální knihovna Liberec. Policie směrovala auta návštěvníků slavnostního otevření budovy do podzemních garáží, pasažéry odškrtávala ze seznamů. Řidiči do budovy neměli přístup. Hosté byli přejížděni detektory, mnozí vyprazdňovali příruční kufříky, kabelky, kapsy do připravených košíků. Pískaly nejen klíče, ale i sladkosti ve staniolu.

Vstup do obrovského volného prostoru středu knihovny byl opravdu impozantní. Po stranách čtyři prosklená podlaží provozů, propojená dřevěným schodištěm, které protínalo středový prostor. Do interiéru vstoupily i prosklené kabiny dvou výtahů. Slavnostně naladění zaměstnanci měli všichni kolem krku stejné šály skořicové barvy. Atmosféru očekávání podtrhávaly sbory pěveckého tělesa Reneta.

Fanfáry zahájily slavnostní akt. Přivítání se ujal liberecký primátor Jiří Kittner. Tento a všechny další české proslovy byly tlumočeny do němčiny, německá vystoupení pak do češtiny. Projev ředitelky knihovny mgr. Věry Vohlídalové byl oslavou "domu komunikace, vzdělávání a kultury", který se podařilo vybudovat. Byla připomenuta událost před 62 lety. Knihovna se synagogou vznikla na historickém místě, kde za Křišťálové noci byla původní synagoga vypálena. V projevu zazněl apel - "Nedopusťte, aby násilí vstoupilo do našeho života!" Myšlenku tolerance vlastně symbolizuje novostavba knihovny se synagogou. Memento bylo umocněno dvěma židovskými písněmi a modlitbou za mrtvé.

K pásce napnuté uprostřed schodiště přistoupili reprezentanti dvou největších investorů - za Český stát ministr kultury Pavel Dostál a za Evropskou komisi první rada Delegace Evropské komise Ralf Dreyer. Pásku přestřihl Pavel Dostál. Návštěvníci se začali přesouvat do velkého sálu. Cestou jsem se stihla pozdravit s vedoucí Infocentra Goethe-Institutu Praha paní Gerlindou Buck a seznámit se s ředitelkou pražské filiálky GI Ute von Baudissin. Ve velkém sále nás uvítalo jásavé Tancuj, tancuj, vykrúcaj libereckého Severáčku. Ředitelka knihovny V. Vohlídalová se ujala slavnostní ceremonie představení nejvýznamnějších hostů. Následovala poselství prezidentů. Za nepřítomného Václava Havla přečetl jeho poselství dr. Václav Fišer. Byla připomenuta noc z 9. na 10. listopadu 1938, kdy vzplála liberecká židovská synagoga. Když v r. 1995 přemýšleli prezidenti Havel a Herzog nad minulostí, vzešla z těchto úvah podpora projektu nového stánku vědy, vzdělanosti a kultury, spojeného s židovskou synagogou. V. Havel označil Stavbu smíření za první stavbu svého druhu v České republice. Dále bylo předneseno poselství nepřítomného prezidenta SRN Johanna Raua, který převzal závazek za prezidenta Romana Herzoga.

Řadu slavnostních přípitků a pozdravů zahájil ministr kultury Pavel Dostál. Hovořil o křižovatce, na níž se setkávají bývalí odpůrci, nynější přátelé, kteří z ní už budou vystupovat spolu. Spojení vědecko-informačního centra s centrem židovského života je jistě možné označit za symbolické. O symbolické hodnotě budovy, památném místě a památném dni mluvil i první rada Delegace Evropské komise Ralf Dreyer. Zdůraznil podporu EU přeshraniční spolupráci, která se v euroregionu NISA rozvinula. Místopředseda senátu Přemysl Sobotka ve své zdravici vyslovil přání, "aby všichni mohli číst knížky a nemuseli válčit, aby Evropa spolupracovala jako na tomto projektu". Úspěch a stále hlubší vstup do kulturního povědomí našeho národa popřál liberecké knihovně první náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Durčok. U mikrofonu se pak vystřídali J. E. Erella Hadar, velvyslankyně Státu Izrael, J. E. Johann Bucher, velvyslanec švýcarské konfederace, Tomáš Kafka, ředitel česko-německého fondu budoucnosti.

Slova se ujal J.E. Hagen Graf Lambsdorff, velvyslanec SRN. Vystupoval jako zástupce Německého státu a státu Sasko, prvního finančního podporovatele projektu knihovny spojené se synagogou. O Stavbě smíření hovořil jako o symbolu pokojného soužití tří kultur - české, německé a židovské. Je třeba navázat na kulturní pluralitu. Když byl v r. 1995 položen základní kámen budovy, prezident Herzog uvažoval o naději na česko-německou vzájemnost. Po pěti letech dostala naděje svůj výraz ve Stavbě smíření.

Závěr slavnostního aktu patřil velkému poděkování ředitelky V. Vohlídalové všem, kteří v investici do Stavby smíření viděli nejen investici pro současnost, ale i pro budoucnost.

Tečku za slavnostním programem udělal však někdo jiný. Ministr kultury Pavel Dostál pozval k mikrofonu z pléna hostů spisovatele, který česko-německou vzájemnost propagoval už v 60. letech, kdy to vůbec nebylo populární a dále pak v exilu - Pavla Kohouta. V bezprostřední zdravici popřál Pavel Kohout "prázdným regálům liberecké knihovny, aby se zaplnily dobrými knihami".

Ještě mnoho práce dá zaměstnancům Euroregionální knihovny Liberec, než svou novou knihovnu zabydlí, než do ní nastěhují všech 1 200 000 svazků, než rozmístí 230 000 svazků do rozsáhlých volných výběrů, než přivítají první uživatele.

Po krásně zrekonstruované Městské knihovně v Praze dostává české knihovnictví moderní novostavbu Knihovny Liberec. Je příjemné pomyšlení, že není poslední ...


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno       *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2020
Aktualizováno: 17.01.2020 14:58
TOPlist