Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Quomodo vales, knihovno?

Jindra Zlámalová

Knihovnický týden je celostátní příležitost ke zviditelnění "popelek" knihoven, které sice většina lidí zcela samozřejmě využívá, ale zase zvláštní důležitosti jim nepřikládá. A přestože se v knihovnách, kromě shromažďování a předávání informací, děje spousta jiných věcí, nakonec se knihovnice o sobě v odborném tisku dočtou, že jsou přestárlé, jazykově nevzdělané a hlavně neschopné práce s počítačem. Nevím sice, jak je tomu v jiných knihovnách, u nás většina knihovnic pracuje s počítačem bez problémů, angličtinu máme každý týden a všechny pečlivě připravované akce se většinou vydaří, ať už se někomu líbí nebo ne.

Například v rámci knihovnického týdne vyhlášená amnestie byla beze zbytku využita, někteří přišli náhodně a radovali se, že nemusejí platit, jiní cíleně, ale spokojenost byla na obou stranách.

Internet se opravdu zapotil, neboť možnosti využít hodinu zdarma, si vychutnala řada našich návštěvníků a dveře se, takříkajíc, netrhly.

Michal Viewegh dorazil včas ve smluvenou hodinu, ovšem jaké bylo mé překvapení, když jediný slušný hotel ve městě, kde jsem měsíc dopředu pro něj objednala nocleh, byl až po strop naplněn údajně stálými hosty, a pro radostně vítanou spisovatelskou návštěvu se místo nenašlo.To se snad může stát jenom v Havířově. Nemluvě o tom, že mne v tu chvíli přepadl velmi nepříjemný pocit marnosti, když jsem pohlédla na město očima našeho hosta. S Prahou se opravdu srovnávat nemůžeme. Naštěstí naši kulturní fajnšmekři a stálí návštěvníci klubových večerů v hudebním oddělení nezklamali a poněkud ten předešlý špatný dojem zahladili. I Michal Viewegh byl s besedou spokojen a kvalifikoval ji jako nadprůměrnou.

Happening, který odstartovala dětská oddělení naší knihovny ve 14 hodin v pátek třináctého za vydatné pomoci studentů kvinty z gymnázia na Studentské ulici pod vedením paní třídní profesorky, jakož i za přispění dvou renomovaných výtvarnic a dobrovolných pomocnic z řad maminek, určitě potěšil všechny milovníky výtvarného umění. Ti si mohli malovat na chodník, na sklo, na kamínky, na velký společný obraz, vyrábět origami, zvířátka z kaštanů a drátovat kamínky.

Průvodní slovo jistil Richard Krajčo, známý moderátor z televizní Medúzy. Děti si taky mohly zazpívat s folkovou kapelou Slza, nebo si poslechnout pohádku z úst nefalšovaného Krakonoše a shlédnout představení divadelního klubu Lakomec.

Pekárna SEMAG věnovala na akci několik beden koláčů a knihovnické hostesky vařily čaj až se z nich kouřilo. Když se všechno pomalovalo, snědlo a vypilo a taky se začínalo stmívat, happening skončil, aniž jsme využili speciálně nainstalovaného osvětlení. Nakonec se ukázalo jako velmi nezbytné, neboť v sobotu se konalo setkání všech bývalých i současných zaměstnanců Městské knihovny u příležitosti 45. výročí založení, a protože kolem knihovny svítí úsporně pouze jedna slabá lucerna, alespoň nikdo neupadl a ještě to lákalo kolemjdoucí, aby nahlédli; někteří se docela vehementně zkoušeli dostat dovnitř, zvlášť když viděli, že do knihovny vchází Jaromír Nohavica.

Oslava to byla skvělá. Sešlo se nás bezmála sedmdesát, někteří se neviděli drahná leta, přesto si vykládali jakoby se včera rozešli. Velkou zásluhu na tom měl nejznámější středoevropský bývalý knihovník, nyní nejlepší současný folkový zpěvák Jarek Nohavica, který nejen báječně zazpíval, ale taky zalichotil stále mladým a krásným knihovnicím a ony, přestože vypadaly mladě a krásně, ještě k tomu se dmuly samou radostí a pýchou, i nabyly tak ještě o něco mladšího a krásnějšího vzezření.

Po slavnostním přípitku následovaly projevy současného ředitele knihovny ing. Martina Vaňka a bývalé ředitelky PhDr. Evelyny Oklešťkové-Framové. Samozřejmě, že na své nejlepší zážitky z knihovnického života vzpomínali postupně všichni, což svým způsobem evokovala výstava fotografií věnovaná pracovnímu úsilí, budování a odměňování jakož i oslavování a sportování, kde se postupně našla velká většina všech přítomných.

Občerstvení bylo pestré, kupříkladu víno z Moravy, whisky ze Skotska, fernet z Božkova, pivo z Nošovic, kuřata z Libuše a zákusky z místních zdrojů.

Stejně tak i naše bývalé kolegyně přijely ze všech koutů naší vlasti; jedna z nedaleké ciziny, tedy z Bratislavy, slavila v onen inkriminovaný den své pětadvacáté narozeniny již potřetí, ale nebyla zde zdaleka nejstarší. Nejstarší ze shromážděných bývalých knihovnic oslaví příští rok devadesátku, nejmladší přítomné bylo třiadvacet.

Sponzorským darem na akci přispěla jedna z bývalých kolegyň, která v současnosti vede penzion pro starší a pokročilé ve vedlejší Orlové. Asi proto zde byla prezentována myšlenka založit v blízké budoucnosti penzion pro přestárlé knihovnice, které sice celý život zasvětily knihovně, nicméně s důchodem, jenž silně připomíná chudobu, by patrně musely strádat někde v samotě a tak co kdyby se založila nějaká nadace a vůbec. V Orlové, v penzionu paní Faltové, ovšem mají knihovnice přednost před jinými žadateli.

Zkrátka řeči se vedly různé a veselo bylo až do ranního kuropění, což není jen básnickým příměrem, nýbrž holou skutečností, neboť když mne taxík vyložil u nás na vsi, vedle u sousedů zrovna kokrhal kohout.

Knihovnický týden doprovázela také výstava krásných loutek z ostravského loutkového divadla, což byla vlastně náhrada za původně plánovanou výstavu výtvarných artefaktů z ateliérů našich současných i bývalých zaměstnanců, kterou jsme odložili až na příští rok, aby to nevypadalo, že knihovnický národ je skutečně schopen naprosto všeho, přestože v televizních inscenacích je tento zpravidla prezentován jako šedá staropanenská myš v brýlích, s klotovými rukávy a s IQ sotva kolem čísla sedmdesát. A ještě ke všemu ani pravidelně nestávkuje za vyšší platy jako učitelé a lékaři, kteří jsou, v některých případech, stejně přestárlí, jazykově nevzdělaní a práce na počítači neschopní. A pokud už se dá do nesmělého zviditelňování na Staroměstském náměstí, pod laskavým dohledem SKIPu a Národní knihovny, která není schopna zajistit nejen ozvučení, ale ani ministra kultury, nakonec to vyzní tak trapně, že nikdo nepochopí o co vlastně těm knihovnám jde.

Na závěr bych si dovolila konstatovat, že nás to sice stálo dost práce navíc, ale nikdo nereptal a všichni společně se těšíme na další zviditelňující knihovnické akce, ale třeba i na to, že konečně někdo pozvedne korouhev a vytáhne do boje za knihovny krásnější a hlavně lépe placené knihovnice.

(Mimochodem - Quomodo vales znamená Jak se ti vede?)


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 19.08.2019 09:32
TOPlist