Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

KNIŽNÍ VELETRH V PRAZE

Helena Veličková

Ve dnech 8.5.-10.5. se uskutečnil zájezd knihovníků VKOL do Prahy. Součástí programu byla návštěva mezinárodního veletrhu Svět knihy, který pořádal Svaz českých knihkupců a nakladatelů pod záštitou ministra kultury ČR a hlavního města Prahy v Průmyslovém paláci pražského výstaviště. Jednalo se již o 3. ročník tohoto veletrhu.

8. květen byl dnem kontraktačním a byl určen především odborné veřejnosti. Knihovníci, kteří se ho zúčastnili už loni, potvrdili, že účast na veletrhu byla letos větší. Na 3 600 metrů Průmyslového paláce se vešlo sedm stovek vystavovatelů, přičemž většina z nich ještě rozšířila svou výstavní plochu. Přesto bylo výstaviště přehledné. Kromě nakladatelů zde byli v hojné míře zastoupeni distributoři, velkoobchod s knihami, tiskárny, polygrafická a grafická studia, výrobci kalendářů, ale i firmy nabízející knihovnické automatizované systémy jako TinLib a Cosmotron.

Na veletrhu bylo zastoupeno patnáct zemí světa. Ústřední zemí veletrhu bylo Finsko, proto se v prostředním sále prezentovalo množství finských knih. Část byla prodejná, část byla součástí výstav - např. Nejkrásnější finské knihy. Na jiné výstavce se sešla všechna česká vydání starého finského eposu Kalevala.

K pozoruhodným patřily i výstavy Fotografické publikace roku, Slovník roku a Podoba knih, což byla expozice knižních vazeb v historickém vývoji. Zahrnovala časové období od gotiky až po současnost, přičemž nejnovější ukázky pocházelu z tvorby uměleckých knihařů. Nadace Book Art Foundation zapůjčila z výstavy Mezinárodní knižní umění výběr nejkrásnějších dětských knih z celého světa.

Prostřední sál byl věnován výstavám, propagačnímu středisku a stánkům zahraničních nakladatelů. Mezi ty největší patřila soustava stánků z Německa, ale bohatý výběr knih přivezli i nakladatelé ze Slovenska, dále sdružená anglická a americká nakladatelství (společný stánek McGraw Hill, Oxford a Cambridge University Press aj.), nechyběly stánky Francie, Ruska, Skotska, valonských nakladatelů...

Postranní sály patřily převážně českým nakladatelům, z nichž mnohé jsme měli příležitost vidět v Olomouci na jarní výstavě Libri, mnohé však ne (zejména pražské firmy, např. Academia). Pozoruhodně silné bylo zastoupení antikvariátů, vesměs pražských. Největší z nich byl patrně Antikvariát u Karlova mostu.

Zvláštností pražského veletrhu ve srovnání s Libri byly stánky s knižními objekty (např. J. Krupka) a s grafickými díly, obojí zaměřené hlavně na milovníky knižního výtvarného umění a sběratele. Jako protiklad těchto tradičních uměleckých řemesel působil stánek Vydavatelství elektronických knih, nabízející CD-Romy. Návštěvníci si mohli vyzkoušet manipulaci s myší a projít alespoň nabídku menu v různých digitalizovaných encyklopediích.

Méně obvyklým doplňkem výstavy byl také dětský koutek s lego hernou. Rodiče tam mohli nechat své děti, aby si hrály, a sami si zatím v klidu prohlédnout expozice. Při nákupu knih někteří vystavovatelé poskytovali slevu 10 procent.

V rámci veletrhu bylo uspořádáno množství doplňkových akcí, z nichž ovšem většina se konala až v následujících dnech, tedy od 9.5-11.5., takže jsme je bohužel neměli možnost shlédnout. Největším magnetem bylo nesporně setkání s americkým spisovatelem Josephem Hellerem, ale i řada známých českých spisovatelů prezentovala zde svá díla, četli ukázky a odpovídali na otázky - např. E. Kantůrková, I. Klíma, J. Štroblová, M. C. Putna, J. Kratochvil, Z. Rotrekl, M. Ivanov a další. Pro čtenáře, znalce literatury i překladatele byla připravena řada dalších akcí, např. Aukce starých tisků, fotografií, kuriozit a rukopisů, Vzpomínání na Jana Čepa nebo Komedie slov (o překládání Shakespearova jazykového humoru).

Srovnám-li pražský veletrh s Libri v Olomouci, zdá se mi, že tak jak se první rozrůstá, druhý se postupně stává skromnějším. Možná by bylo ku prospěchu olomoucké výstavy Libri inspirovat se některými nápady tzv. doplňkových akcí a přilákat do Olomouce více známých osobností literatury a knižní kultury.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 19.08.2019 09:32
TOPlist