Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Diplom vítěze soutěže o Nejlepší evropskou knihovnu patří regionální knihovně v Karviné

Halina Molinová

Evropská veřejná knihovna, tak se jmenuje mezinárodní prestižní cena, kterou nedávno na celoevropské knihovnické konferenci "Homo Europaeus" v Helsinkách převzala za Regionální knihovnu v Karviné její ředitelka PhDr. Halina Molinová.

Cenu knihovně udělila Městská knihovna v Helsinkách a Informační centrum pro finskou literaturu za vynikajíci práci v oblasti propagování literatury a čtení. Mezinárodní konference a knihovnické soutěže ve finském hlavním městě se u příležitosti kultury roku 2000 zúčastnilo devět spolupracujících evropských měst: Bologna (Itálie), Brusel (Belgie), Praha (Česká republika), Krakow (Polsko), Bergen (Norsko), Helsinki (Finsko), Reykjavík (Island), Avignon (Francie) a Santiago de Compostela (Španělsko).
Každé město nominovalo do evropské soutěže za svůj stát nejlepší knihovnu.

Nominováním veřejné knihovny z České republiky byla pověřena Městská knihovna v Praze.
Odborné komisi byly z řad více než 6 000 veřejných knihoven v České republice předloženy k ocenění tyto navrhované knihovny - SVK České Budějovice, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Knihovna Kroměřížska Kroměříž, Moravská zemská knihovna v Brně, SVK Kladno, SVK Liberec a Regionální knihovna v Karviné.
Odborná porota Městské knihovny v Praze rozhodla dne 15. 4. 1999 nominovat za Českou republiku do evropské soutěže Regionální knihovnu v Karviné. Naše knihovna se tak naráz ocitla v těžkém konkurenčním prostředí, neboť vedle ní byly do mezinárodní soutěže nominovány tak skvělé knihovny jako belgická Bibliothčques Publiques de la Comune de Schaerbeek, polská Biblioteka Slaska Katowice, norská Deichmanske Bibliotek Oslo, španělská Biblioteca Regional de Murcia a finská Tampere City Library.

Pětičlenná porota sestávající ze zástupců Městské knihovny v Helsinkách, Ministerstva pro edukaci, Finského literárního centra a Asociace finských knihoven měla nelehký úkol, vybrat jednoho vítěze z řad knihoven, které představují vysoký standard své práce, a také se pozoruhodným způsobem mezi sebou liší. V závěru se porota shodla na tom, že ze všech nominovaných knihoven nejlépe splnila požadavky, stanovené pro získání mezinárodní ceny právě karvinská regionální knihovna, a proto se jednoznačně rozhodla nominovat tuto knihovnu jako jedinou v Evropě na vítěze. Závěrečné hodnocení komise je naprosto výmluvné: Regionální knihovna Karviná prokázala značný podíl na utváření informační společnosti, ochotu vyjít vstříc rozličným kulturním a etnickým potřebám a obhájila tak své místo v rozvoji tolik potřebné společenské komunikace.

Prestižní cenu, která se skládá z čestného diplomu a ozdobné křišťálové krychle, navržené výtvarným finským umělcem Oiva Toikka předaly zástupkyni Regionální knihovny v Karviné na mezinárodní konferenci v Helsinkách Maija Berndtson, ředitelka Městské knihovny v Helsinkách a Bettina Wulff, ředitelka Informačního centra pro finskou literaturu.

Zejména jim, a také ostatním organizátorům soutěže i konference patřila slova poděkování ředitelky vítězné knihovny pronesená na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže v rámci programu literárního večera uskutečněného pro širokou veřejnost v prostorách helsinského biografu.
Poděkování patřilo také kolegyním a kolegům z Městské knihovny v Praze, zřizovateli knihovny, tj. Městskému úřadu v Karviné a také Okresnímu úřadu, který svým grantem přispívá k zachování regionální funkce kooperujících knihoven v okrese. Speciální poděkování adresovala ředitelka knihovny pravým autorům tohoto vítězství, tj. zaměstnancům Regionální knihovny v Karviné, bez jejichž profesionálního a tvůrčího přístupu, ochoty a obětavosti by nebylo dosaženo tak významného mezinárodního uznání.

Tvrdí se, že je těžké úspěch získat, ale ještě těžší jej udržet. Podaří se to karvinské knihovně?


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 22.08.2019 12:29
TOPlist