Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

INFOBOXY V KARVINÉ

Barbora Koneszová

V rámci budování městského informačního systému byly nedávno v Karviné zprovozněny dva informační kiosky-infoboxy, které skýtají možnost každému občanu bez výjimky se zúčastnit nového způsobu komunikace. Jeden je umístěn v průchodu obchodního domu Trefa vpravo u hlavního vchodu a druhý v Rehabilitačním sanatoriu v Karviné-Hranicích.

Infoboxy, také nazývané kiosky, s dotykovou obrazovkou (Touch Screen), umožňují všem občanům, turistům a návštěvníkům města - samostatně si vyhledat požadovanou informaci z oblasti kultury, sportu, peněžnictví, služeb, obchodu, pohostinství, ubytování, státní a obecní správy, vzdělávání, životního prostředí nebo si prohlédnout domovské stránky knihovny a Úřadu města Karviné přímo na obrazove. Kliknutím na barevné ikony zobrazené na úvodní stránce systému, se postupně uživatel dostává ke konkrétním základním údajům - název instituce nebo firmy, adresa, telefonní číslo, e-mail, URL aj. nebo získá přehled o akcích ve městě.

Tímto způsobem může prakticky každý - nejen ten, kdo se dostane k internetu v práci, v knihovně nebo ve škole, v internetové kavárně nebo doma - mít kontakt s celosvětovou počítačovou sítí. Podle Billa Gatese mohou být takové kiosky "miniaturizovanou radnicí".

Garantem celého systému fungování a zpřístupňování informací po celých 24 hodin je a zůstává Regionální knihovna Karviná.

Získávání, zpracování a uložení dat do Informačního systému spravují informační pracovníci Městského informačního centra při RKK, citlivě reagují na změny v aktualizaci dat, která probíhá vždy po čtvrt roce a informace všedního charakteru či informace o dění ve městě průběžně kontrolují a aktualizují. Informační systém sčítá k dnešnímu dni údaje o více jak 1 500 institucích a firmách působících na území města Karviné a v jeho blízkém okolí. Kontrola funkčnosti systému je prováděna pravidelně pomocí modemu a ovládacího programu přímo z ústředí knihovny z oddělení Knihovnické informační dálnice. Informační systém pracuje v prostředí Windows a je optimalizován pro prohlížeče Microsoft Internet Explorer 4.

Možnost samostatně pracovat s tímto systémem, představila knihovna všem občanům města Karviné, jak velmi rychle lze získat relevantní informaci i mimo provozní dobu jakéhokoliv informačního centra či jiné instituce.

V blízké budoucnosti chceme nabídnout všem firmám a institucím audiovizuální prezentaci, jakož i prezentaci svých domovských stránek a také navázání všech institucí a firem na mapu města Karviné dle ulic a čísel popisných, jak to umožňuje Informační systém města Karviné.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.07.2019 10:38
TOPlist