Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

18e Salon du L I V R E ´9 8

Michaela Klímová

 • 40 000 čtverečních metrů expozice
 • 250 000 návštěvníků
  z nich 35 000 vystavovatelů
 • 1 500 přítomných nebo zastoupených vydavatelů
 • 750 stánků
 • 450 zahraničních vydavatelů z 26 zemí
 • 1 600 autorů v autogramiádách
 • 270 setkání, rozhovorů, konferencí
 • 60 mediálních partnerů
 • 120 televizních přenosů
 • 300 vysílání po rádiu
 • 1 400 novinových článků
 • 1 600 novinářů

... A KNIHY !

... mihne se mi ještě před očima plakát, než s duněním zmizíme v dalším tunelu. Ranní půlhodinka v metru se dá jindy využít třeba k úpravě make-upu; ale dnes Pařížanky odevzdaně sklapují pudřenky a uskromňují se na sedadlech, neboť linka č.12 k Porte de Versailles se nečekaně zaplňuje: těmi, co se rozhodli přivítat první jarní den s knihou. Těším se, že to v mém případě bude Exupéryho Malý princ; a s touto vidinou se nechám davem unášet k pavilonu na "Paris expo" lemovanému úhlednou frontou, která se v 10 hodin dává do pohybu. Netrpělivá masa tlumí svou dravost s ohledem k zaměření akce a její zdánlivá ukázněnost působí nevyzpytatelně (-je nutno mít se na pozoru, aby vás "diskrétně" nepředběhli). Pokladní se tváří svátečně. Nad prostorem za nimi se tiše nese příjemná kulisa francouzských šansonů doprovázených kytarou - až do chvíle, kdy se každý stánek rozezní svou vlastní melodií.

Hned za pokladnou však opadá strojenost i klid a zavládá chaos Paříži vlastní. Stačím jen posbírat několik prospektů, a zcela oslněna zatím jen zářivě červeným kobercem jsem vhozena do centra dění. Vnímám zpočátku jen barevnost (přičítám ji snaze vystavujících "zviditelnit se" na onom extravagantním koberci), a:

 • Vkusnou prezentaci světoznámého deníku "Le Monde", rafinovaně umístěnou při vstupu tak, aby neušla pozornosti.
 • Nejpestřeji se vyjímající exkluzívní a hojně propagovaný stánek čestného hosta letošního veletrhu "Le Brésil", dominující výstavě v samotném centru pavilonu.
 • Ani z dálky nepřehlédnu rozpustilé řady nafukovacích zvířat vznášejících se nad početnými stánky pro děti. V každém probíhá autogramiáda. Usměvavý pan spisovatel či paní spisovatelka se malého čtenáře zeptá na křestní jméno a při psaní s ním ještě stihne knížku řádně "prodiskutovat"...
 • Společná prezentace afrických knihkupců probíhá v afrických barvách, vzorech, oděvěch, za rytmu bubnů v rozlehlém stánku pod palmami. (Nejsem jediný obdivovatel - netrpělivá konkurence se podepíše na mém rozmazaném snímku.)
 • Díky nahlédnutím do ruční dílny, historické tiskárny, výtvarným a fotografickým exponátům, stánkům s razítky, dopisnicemi a dopisními papíry, pečetěmi a filatelistickým zbožím vnímám písemnictví ve všech souvislostech. Fantazii se meze nekladou - sportovně zaměřený knihkupec stylizoval svůj stánek do podoby fotbalové branky ...

Zatoužím po odpočinku, mířím ke kraji pavilonu a zabloudím v džungli oněch "šedesáti mediálních partnerů". V záři reflektorů se debatuje do mikrofonů se sluchátky na uších, jeden se snaží přehlušit druhého a já mám jen strach, abych neuvízla ve spleti kabelů... Stolky a židličky u stánků s občerstvením zdaleka nestačí. Přizpůsobuji se okolí a usedám mezi jídlo, prospekty, batohy, kelímky, elektrické šňůry, nové knihy a nedopalky cigaret ... na červený koberec. Při této siestě se právě zakoupené knihy spontánně včleňují do života Francouzů - každý už si čte! Někteří pro sebe při svačině, ti s dětmi předčítají malému hloučku nahlas. Otvírám nejobsáhlejší prospekt. První tři strany nadepsané "Vaše schůzky hodinu po hodině" zaplňuje seznam akcí v rámci veletrhu. Jedná se většinou o přednášky o literatuře, besedy se spisovateli, prezentace různých nakladatelství, autogramiády ... O ty mi te_ ale nejde (všímám si jen, že se "naše schůzky hodinu po hodině" značně časově kryjí a že není v těchto šesti dnech minuty, kdy by se zde žádná nekonala).

Vydávám se konečně po stopě ČESKÉ KNIHY ...

Malý stánek - velký rozruch

Českých nakladatelů je v seznamu překvapivé množství a všechny odkazy směřují do oblasti D60: dojemný miniaturní stáneček, který zde nacházím, má být později terčem kritiky Lidových novin ("Čeští knihkupci se v pařížské konkurenci příliš nepředvedli", 1.4.1998).
 • Já víc oceňuji schopnost organizátorů (Svaz českých knihkupců a nakladatelů) prezentovat 37 nakladatelství (mezi nimi i nakladatelství UP) na ploše čtyř čtverečních metrů.

Slečna Petra Kopecká (nemluví francouzsky - toť jediná kritika z mé strany) mi ochotně podává brožuru s kontakty na vystavující nakladatele a informace o naší přítomnosti na veletrhu po sedmileté pauze. (Pozor, kritikové: nebýt prozíravé dohody s francouzskou stranou o její bezplatné účasti na veletrhu v Praze, "nepředvedli" bychom se v Paříži vůbec...) Francouzi se zde prý se zájmem zastavují, znají české autory, nakupují fotografické publikace, mapy, a konečně - ilustrované dětské knihy. "Jedna holčička si tu vybrala knížku jen kvůli obrázkům - ale přece tomu nebude rozumět, tak nevím...", usmívá se skromně, ale s viditelným potěšením slečna Kopecká a mně se potvrzuje dojem, že děti tu mají občas rozhodující slovo...

Sama hodnotím estetiku české knihy ve srovnání s místními "paperbacky" vysoce. Za úspěch však považuji hlavně to, že se probojovala daleko za hranice našeho stánku. Překlady Hrabala, Havla, Patočky a dokonce i Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic nacházím v luxusních prostorách nejednoho místního knihkupce. A přes rozmanitost exponátů se davy návštěvníků přece jen nejvíce tísní u regálů s novější beletrií, nadepsaných prostě - "literatura".

Ztrácím se mezi nimi, abych našla Malého prince. Protože jak ho znám, nepřipouštím, že by tu nebyl ...


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.07.2019 10:38
TOPlist