Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

CELOSTÁTNÍ PORADA VYSOKOŠKOLSKÝCH KNIHOVEN

Ve dnech 11. a 12. listopadu 1997 se konala v Olomouci Celostátní porada vysokoškolských knihoven pod vedením oborové sekce pro VŠ knihovny při radě VŠ.

První den byl věnován prohlídce knihovny v Tereziánské zbrojnici. Základní kámen zbrojnice byl položen r. 1768. Stavba je příkladem vojenské architektury klasicistního stylu tereziánského období. Zbrojnice ve své historii vždy sloužila armádě, r. 1991 však byla předána UP v Olomouci a přebudována v moderní a dobře vybavené informační centrum s knihovnou.

Po prohlídce knihovny následovalo oficiální zahájení celostátní porady. Na programu bylo také vystoupení PhDr. Rostislava Hladkého a RNDr. Dany Lošťákové o postavení knihovny v rámci univerzity.

Druhý den porady, který moderovala PhDr. Barbora Ramajzlová, byl bohatý program. Jednotliví řečníci své příspěvky oživili názornými ukázkami. Mezi nejzajímavější patřily příspěvky RNDr. Miroslava Bartoška o kooperaci knihoven v rámci projektu MOLIN, dále Ivo Hučína o souborném katalogu a jeho využití a příspěvky PhDr. R. Hladkého, Mgr. Marie Parákové a ing. Jaroslava Šilhánka o vytváření konsorcií vysokých škol pro sdílení elektronických zdrojů. Zajímavé byly také diskuse na téma nového knihovnického zákona.

Odpoledne předvedla firma Albertina Icome Praha ve spolupráci se Státní technickou knihovnou ukázku technologie INVIK. Tato technologie umožňuje zasílání časopiseckých článků z fondů STK Praha na objednávku přenosem v počítačové síti. Uživatel tedy nedostane jako dříve xerokopii článku, ale článek se sejme skenerem a uživateli se objeví přímo na monitoru jeho počítače. Jedná se o placené služby v rámci uživatelského konta. Informace jsou zabezpečené, určeny jen jednomu konkrétnímu uživateli v souladu se zákonem o autorských právech. Požadavky uživatelů jsou vyřizovány obvykle do jednoho, nejpozději do dvou dní. výhoda je v tom, že i když knihovna neodebírá širokou škálu časopisů, přesto může svým čtenářům zprostředkovat žádaný článek.

Porada ukázala nutnost vzájemné spolupráce knihoven, a to i knihoven různých typů. Spolupráce šetří finanční a lidské zdroje a v konečném efektu je výhodou nejen pro knihovny, ale hlavně pro jejich uživatele.

Konferenci charakterizují tři referáty, které otiskujeme v plném znění.

Libuše Machačová


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 29.09.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.07.2019 10:38
TOPlist