Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

PROČ PRÁVĚ LANIUS

Adam, číslo čtenářského průkazu 150

Jsou všude. Množí se jako mikrobi. Posledních pět let blikáním svých monitorů přivádějí k šílenství většinu příslušníků střední generace. Nevíte, kdo to je? IBM PC XT/AT 286/386/486 a kompatibilní. Jedním slovem počítače.

Právě tyto bedýnky železa pronikly do bank, škol, firem soukromých i státních a se stejnou vehemencí se derou i do našich domácností. Na všech těchto místech jsou počítače dnes už takovou samozřejmostí, že nikoho nešokují. Ale počítače v knihovně? Ano, je to tak.

Zahoďte katalogy jmenné, názvové, systematické nebo jak se všechny nazývají, i přírůstkové seznamy a kartotéky. Zkuste dosáhnout standardu západních knihoven a informačních center. Zkuste půjčovat knihy "přes počítač".

Je to šílené, neproveditelné, složité? Ne tak docela. V našich myslích sice stále přetrvává představa, že ve "správné knihovně" musíte strávit nejméně celé dopoledne, hrabat se v šuplíčcích a kartičkách všeho druhu a za pomoci všeho znalé, atraktivní knihovnice si najít jméno autora i název knihy a posléze, po záchvatu šílenství, i příslušnou knihu.

Pravda, zdánlivě nesmyslné investice do počítačové techniky, zaškolení personálu nebo nakrmení počítače daty vzbuzují již od začátku pochybnosti. Výsledek ale stojí za to.

Protože pádnou odpovědí na tyto pochybovačné úšklebky je třeba hrozen dětí okolo počítače v dětském oddělení okresní knihovny v Přerově. Právě uvedení počítače do knihovny je nejlepší tah - děti totiž nejsou zatíženy předsudky, jako generace jejich rodičů, a patří k počítačově nejvzdělanější generaci v této zemi. Asi tihle malí špunti - až se z nich stanou dospělí čtenáři - budou ti správní zájemci, které nezaskočí ani počítač v oddělení pro dospělé. Budou umět s ním nejen pracovat, ale budou ho hlavně využívat tak samozřejmě, jako dnes automaty na colu nebo žvýkačky.

Ale vraťme se k počátečním investicím. Chcete-li mít i vy stejné výsledky a snazší práci, kupte cizí zkušenosti - začněte vařit podle jednoduchého receptu.

Půl roku čtěte odbornou literaturu a nechte si předvést různé programy, třeba Tinlib, Smartlib, MAKS, Lanius a jiné. Nasypte je do jednoho pytle, pardon, kotle, chvíli míchejte a nakonec nechte uležet jednoho favorita - v našem případě to byl Lanius - program okresní knihovny v Táboře. Není divu - díky snadnému uživatelskému prostředí mezi nabízenými programy vyniká. Také jeho obsluha je natolik průzračná a pochopitelná, že ji zvládne i ten, kdo počítačům nefandí.

Vyšlete pak dva průzkumníky na školení obsluhy, kteří mají aspoň trochu otevřenosti k novým věcem, techniku nevyjímaje. Vrátí se Vám dva nadšenci, kteří velmi snadno nakazí zbytek pracovního kolektivu, a udržují pracovní elán dokonce i v době, kdy nastoupí nudná fáze otrockého přenášení dat z tiráže knihy do paměti počítače.

V momentu, kdy je nadšení pro počítač přece jen na bodu mrazu, určete den premiéry (2. ledna 1995 asi nestihnete, ale ono koneckonců každé datum má cosi do sebe). V tento den představíte celé své úsilí nejen sobě, ale i svým čtenářům.

Nic si nevymýšlím, všechno se doopravdy stalo v přerovské okresní knihovně v oddělení pro mládež. Sám jsem se o tom přesvědčil 3. ledna a jen tiše závidím těm později narozeným a čekám na 1. ledna 1996, kdy celý tenhle zázrak využijí i dospělí čtenáři. Jestli mi nevěříte, tak se do první knihovny na Moravě, která začala půjčovat v systému Lanius, přijeďte podívat.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 19.09.2019 09:00
TOPlist