Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

INFOCUS

PhDr. Marie Nádvorníková, CSc.

Knihovnická veřejnost má možnost přivítat nový odborný časopis INFOCUS. Odloupl se od "íčka" a nijak tuto skutečnost neskrývá. Od grafické úpravy obálky, přes barevné vyřešení stálých rubrik až po tematické vyladění příspěvků. A přece chce zaplnit bílé místo, které si publikační platformu evidentně zaslouží. Úvodní článek prvního čísla INFOCUSu dovoluje vyjádření velmi stručné: je tu nový časopis pro kyberovníky.

Považujeme národ knihovníků, z nichž se postupně stali kyberovníci (= osoby schopné orientovat se v kyberprostoru) za dosti početný a strukturovaný. Rozvrstvenost je dána nejen různým stupněm zvládnutí elektronických informačních zdrojů, ale i různým pracovním zařazením. Jiný profil mají kyberovníci v managementu knihoven, jiný pracovníci na různých odborných úsecích: např. v evidenci periodik, MVS, regionální bibliografii, ve vlastních informačních službách. Všichni museli projít složitým procesem přerodu v kyberovníka, někteří nedobrovolně, jiní s elánem a nadšením pro všechno nové.

Své problémy mohli jen těžko v odborném tisku ventilovat. Pro časopis Čtenář by to byly příspěvky příliš speciální, pro "íčko" naopak by to byla tematika poznamenaná tradičním knihovnictvím, tudíž opět nepatřičná.

Nechceme chápat záběr nového časopisu nějak zúženě. Ale oceňujeme, že bude svými statěmi oslovovat kyberovníky v knihovnách. Pro ty, kteří mají schopnost určitého písemného zevšeobecnění problémů, bude snad mít dveře otevřené.

Přejeme mnoho úspěchů.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.09.2019 09:12
TOPlist