Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

NOVÁ KNIHOVNA V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM

Jarmila Halamíčková

V roce 1992 oslavilo knihovnictví v Rožnově pod Radhoštěm významné výročí. První veřejná knihovna byla otevřena r. 1872 osvíceným páterem F. J. Koželuhem ve škole u kostela. Během sta let měnila mnohokrát své místo a v roce 120. výročí už zase přišla o svou střechu nad hlavou. V rámci restituce byla budova knihovny, prostorově sice již dlouho nevyhovující, vrácena původnímu majiteli. Nově zvolené zastupitelstvo města zhodnotilo situaci a přidělilo knihovně starou vilu, postavenou v roce 1912, majetek města bez restitučních nároků. Vila byla sice už pár roků opuštěná, obydlená pouze neznámým druhem houby v přízemí, "feťáky" v I. poschodí a dřevokazným hmyzem v podkroví, a podle toho taky vypadala, ale přísunem financí z ministerstva pro privatizaci (jako náhrada za restituci původní budovy knihovny) ožila ruchem řemeslných prací.

Od počátku roku 1994 má tedy knihovna svůj definitivní stánek. Autorem projektu rekonstrukce je mladý rožnovský architekt Libor Hromádka. Objekt přitahuje zvědavce jako dort se šlehačkou. Je růžový s bílými štukami a měděnou střechou jako čokoládovou polevou. Pro ty, jimž stoupání po schodech způsobuje trápení, vedou z chodníku dvě bezbariérové rampy. Ve vstupní hale je centrální pult s výpůjčním protokolem pro děti i dospělé, jejichž půjčovny jsou v přilehlých křídlech přízemí. V současné době je zpracováván knižní fond do počítače, takže v momentě dokončení bude možno realizovat výpůčky pomocí čárového kódu. V prvním poschodí je čítárna s půjčovnou zvukových knih pro nevidomé. Z programů počítače, který tu nechybí, může zájemce dostat informace o nově vydaných zákonech a vyhláškách, údaje z jízdních řádů, uloženy jsou tu rešerše z regionálního tisku a z ekonomických periodik, katalog podnikatelů Valašska atd. S čítárnou je propojena studovna s dostatečným prostorem. Pod prosklenou střechou překvapí krásná, vůní dřeva obklopená místnost, která slouží jako galerie výtvarných děl (ve spolupráci s Městskou agenturou) a zároveň jako prostor pro besedy, takže slovesnost je tu doplňována dalšími vizuálními vjemy. V letních měsících se tu uskutečnil první ročník Rožnovského sochařského léta, z nějž největší úspěch zaznamenala výstava bronzových soch pro nevidomé, ale nejen pro ně.

V galerii má své útočiště Klub "S" pro nevidomé a slabozraké, Klub Dětského domova, Diskuzní klub (veřejnost se tu setkává s představiteli města), Literární a Cestovatelský klub. Knihovníci kluby organizují, ale představa je taková, že časem iniciativu přeberou sami návštěvníci klubu. Zatím se to v plné míře podařilo jen v "S" klubu, kde právě nevidomí mají největší chuť se realizovat, takže knihovnici se starají již jen o propagaci programu a nabídku zvukových knih.

To vše činí z knihovny organickou součást veřejného života města. Dlužno dodat, že sami knihovníci by na vše nestačili. S ukládáním dat do počítače pomáhá mladík na náhradní vojenské službě. Jeho hlavní starostí je však roznáška knih pro handicapované a starší občany a organizace Klubu "S" a Dětského domova.

Hodně se podařilo a návštěvníci knihovny, jichž k naší radosti stále přibývá, mají radost, že budova nepřipadla bance, nebo se nestala třeba kasinem. Mnozí z nich, například i pan místostarosta, v této budově prožili část dětství, neboť tu byla školka, a tvrdí, že v ní sídlí dobrý duch. Pro tým pracovníků knihovny je tedy velkým závazekm tohoto dobrého ducha udržet.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.09.2019 09:12
TOPlist