Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

O Rozsevači

J. I. Unzeitig

Rozsevač

roč. 1(1939 - 3(1941) č. 8
roč. 4(1945) - 7(1948)

Náboženský týdeník Rozsevač, který byl majetkem olomouckého arcibiskupa, byl v posledních měsících před i po únoru 48 nejznámějším a nejrozšířenějším týdeníkem v republice. Měl půl milionový náklad a v době, kdy jsem do redakce nastoupil jako vedoucí redaktor, žádali jsme Ministerstvo informací o povolení vydávat celkem 750 tisíc. Samozřejmě jsme povolení nedostali. Do února 48 byl šéfredaktorem ThDr. F. Pelikán TJ, kterému byl po únoru zakázán vtup do redakce a protože mu hrozilo zatčení a dlouholetý žalář, odešel za hranice, kde ještě dlouho pracovat v českém a náboženském tisku na různých místech USA. Ministr a šéf církevní komise Čepička do redakce nasadil zmocněnce Čtvrtečku, mladšího člověka, který o práci v tisku neměl nejnepatrnější vědomosti. Tím víc však dával najevo svou důležitost a jeho arogancí netrpěla jen redakce, ale otravoval vzduch i početné administrace, kde byl vedoucím V. Hrbáček. V redakci zůstal v té době jen osiřelý JUDr. J. Tesař s redakčním tajemníkem Bittnerem. Proto také mým prvním krokem bylo, když jsem na žádost ministra Čepičky nastoupil do redakce jako vedoucí redaktor, aby byl jeho pověřenec odvolán, což se také hned stalo.

Pracoval jsem před tím po zastavení Našince jako redaktor pro Olomoucko a severní Moravu v brněnské Obrodě. Čepička, s kterým jsem studoval na gymnáziu v Kroměříži a za okupace jsem se s ním znovu setkal v Osvětimi a pak často i jako novinář, když byl ještě poslancem, mne asi po dvou týdnech pozval do Prahy a navrhl mi, abych přijal místo šéfredaktora v Lidové demokracii. Vymluvil jsem se na rodinné poměry, protožee jsem si dovedl představit svou práci v politickém tisku pod diktátem. Tak mne žádal, abych šel do Rozsevače jako vedoucí redaktor. Po vlídném souhlasu pana arcibiskupa Matochy jsem místo přijal. Ne však na dlouho. Když pan arcibiskup odmítl před volbami uveřejnit článek proti "bílým" kandidátkám, Čepička týdeník zastavil. Asi měsíc po volbách jsem Čepičku přesvědčil, že pro žádný časopis není výhodné přetrhat kontakt se čtenáři a že tento handicap se zákonitě projeví, ať časopis bude vydávat vláda, nebo zůstane nadále v rukou episkopátu (jednalo se o těchto dvou alternativách), Čepička dal souhlas k dalšímu vydávání Rozsevače ústně s tím, že písemné povolení zašle dodatečně poštou, protože již nemá čas své schválení konzultovat. Souhlas však nepřišel a na místo toho jsem byl dálnopisem ve středu vyzván ihned se k němu dostavit. A při této audienci Čepička jakýkoliv souhlas popřel a hrozil mi, že záležitost nechá prošetřit a předá soudu. Jak mohl takový soud dopadnout, když na straně žalobce figuroval sám ministr spravedlnosti a na straně obžalovaného jakýsi redaktůrek? Tak jsem přiznal, že jsem se asi přeslechl a před třemi dny z jeho kanceláře dal telefonicky příkaz do redakce k tisknutí Rozsevače neoprávněně. Rozsevač byl tak znovu zastaven s konečnou platností a už nikdy neobnoven. Vláda začala pod pláštíkem nějaké katolické instituce vydávat Katolické noviny. My pak jsme Rozsevač likvidovali po celý rok, protože na jeho kontě byl přebytek, který pro tuto likvidaci zaměstnancům ponechali laskaví předplatitelé. Naši zaměstnanci měli tak možnost najít si vhodné zaměstnání. Hned na začátku likvidování jsme víc než dvě třetiny částky nechali přepsat na konto arcibiskupství, protože třetina na likvidaci stačila. A náš odhad i převod peněz se ani ne za tři týdny ukázal správný, protože jednoho dne vtrhlo do redakce několik členů tajné bezpečnosti, udělalo důkladnou prohlídku a shánělo se po penězích. Odkázali jsme soudruhy na kancelář a účtárnu arcibiskupství, na něž peníze byly převedeny. Ale ani tam to komunistické gestapo nepochodilo, protože mezi tím pan arcibiskup celou převedenou částku rozdal klášterům a farám na potřebné úpravy a opravy.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 19.08.2019 09:32
TOPlist