Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

TISKOVÁ KONFERENCE

MNd

Pořadatelé 4. mezinárodního knižního veletrhu a festivalu spisovatelů, který se bude konat 12. - 15. května 1994 v Paláci kultury v Praze, uspořádali 9. listopadu tiskovou konferenci. Zúčastnili se jí zástupci nakladatelů, vydavatelů, knihkupců, představitelé knihoven, muzeí a galerií, a především zástupci tisku. Pozvaní se sešli v hojném počtu, což ocenil ředitel veletrhu Michael March, který úvodními informacemi konferenci otevřel. Jako ředitelka 2. mezinárodního knihovnického veletrhu "Knihovny dnes" a poprvé pořádaného mezinárodního galerijního veletrhu Art in Prague vystoupila Hanna March. V příštím roce se veletrh rozšíří i na 4. patro -zaplní tedy celý Palác kultury. Opět bude organizováno Evropské knihovnické fórum sdružující státní a univerzitní knihovny.

V rámci festivalu proběhne řada dílen (workshops). Budou se konat jak v PK, tak v Národní knihovně a v Knihovně ČAV. Nejrozsáhlejší z nich bude věnována ochraně a konzervaci knih a uměleckých předmětů (tato tematika bude dominovat i na Evropském knihovnickém foru), další se budou týkat nových staveb knihoven, vybavení knihoven a veřejných knihoven.

Za komisi pro kulturu Evropského společenství hovořil G. Sabatito. Komise působí v Praze od r. 1992 a pořádala už několik akcí, většinou v rámci programu PHARE. V roce 1994 bude představitel komise veletrh spoluotevírat, komise jej bude spolufinancovat a pořádat zde rozsáhlou výstavu moderní architektury. Putovní výstava záběrů evropských náměstí a měst instalovaných na 90 panelech bude pak postupně převezena do Brna, Olomouce, Ostravy, Plzně a Českých Budějovic.

Jako představitel Asociace českých knihkupců a nakladatelů vystoupil Jan Kanzelsberger. Kvitoval rozšíření veletrhu i pro knihkupce. V Paláci kultury bude fungovat velké Knihkupecké centrum s informačním servisem pro české knihkupce i jejich zahraniční partnery. V předvečer veletrhu budou v každém pražském obvodu otevřena 1-2 knihkupectví do pozdních nočních hodin s mnoha přitažlivými akcemi, které se v dalších dnech přenesou přímo na veletrh. Asociace zainteresuje nakladatele, aby si načasovali vydání některých pozoruhodných titulů právě na dobu veletrhu.

Za Český svaz nakladatelů, vydavatelů a knihkupců vystoupil Ivo Železný. Snahou této organizace bude kromě samozřejmé široké prezentace nakladatelských a vydavatelských subjektů, podpora nakladatelství s menší produkcí, která by si nemohla dovolit samostatný stánek. Výraznou akcí svazu bude seminář o autorském právu.

Organizaci spisovatelů zastupoval Petr Kovařík. Mluvil o "Literární kavárně" jako o zajímavé formě účasti spisovatelů na veletrhu, která probíhala již v předchozích ročnících, a přestože byla v otevřeném, průchozím prostoru, měla velmi dobrý ohlas. V roce 1994 bude organizována jako uzavřenější, s možností většího soustředění, a budou probíhat besedy spisovatelů mezi sebou i s veřejností. Literární kavárnu doplní večery ve Viole.

Za pražskou odbočku londýnské firmy I.T.E. - organizátora veletrhu - vystoupil její ředitel ing. Jiří Kolman. Na adrese pražské odbočky je možné získat bližší informace o veletrhu, zde se budou také sbíhat přihlášky.

Závěrečné slovo patřilo opět řediteli festivalu Michaelu Marchovi. Vývoj veletrhu jde směrem k dokonalosti. Stává se nezávislým, demokratickým forem , které je ku prospěchu autorů, nakladatelů, knihkupců, knihovníků i čtenářů. Tradice široce koncipovaných mezinárodních knižních veletrhů pomůže zviditelnit Prahu jako město kultury.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 19.09.2019 09:00
TOPlist