Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

PRO ODBORNÍKY POVINNOST, PRO ČTENÁŘE SVÁTEK

Marie Nádvorníková

Tento slogan doprovázel 45. mezinárodní frankfurtský knižní veletrh, který se konal ve dnech 6.- 11. října 1993. Na jednom čtverečním kilometru veletržního areálu, kterému vévodí mrakodrap ve tvaru velké tužky, se ve výstavních halách prezentovala mnohostrannost mezinárodní knižní produkce. Zúčastnilo se přes 8350 vystavovatelů z 96 zemí.

Sdružení knihoven ČR uspořádalo především pro řídící pracovníky vědeckých knihoven na tuto akci autobusový zájezd. Čeští účastníci, kteří mají možnost srovnání frankfurtského knižního veletrhu s pražským, museli ocenit rozsáhlost veletrhu ve Frankfurtu, největšího na světě. Hodnotili i jeho profesionální organizaci zaměřenou nejen na dominující výstavní složku, ale i na doprovodná sympozia, semináře, diskuse, brífingy, předvádění moderních médií. Poprvé přinesl frankfurtský veletrh soupis těchto akcí v samostatném katalogu s uvedením místa a času. Kalendář podává tematicky i chronologicky uspořádaný kompletní přehled veletržního programu.

Ale věnujme se kontraktační výstavě. Náplň kongresové haly udala letošní stěžejní téma veletrhu - kultura a kulturní dějiny Holandska a Belgie. Vystavovanou belgicko-holandskou knižní kulturu minulosti i současnosti doplňovaly výstavy výtvarného umění, filmy, diskuse, literární večery všude ve městě, setkání s díly belgických a holandských umělců ve Staré opeře.

Knižní produkce zemí střední a východní Evropy se koncentrovala v hale 3. Tato část světa se zde představila novými knihami a hlavně novými tematy. Transformace struktury nakladatelských firem v zemích střední a východní Evropy zdaleka není u konce a Západ si uvědomuje potřebu jejich podpory. Nejmarkantněji se to projevilo ve stáncích zemí bývalé Jugoslávie - Slovinska a Chorvatska, kde bylo velmi živo. Pozornosti se těšily i stánky českých nakladatelů a soukromých subjektů, kterých se zúčastnila celá řada.

Hala 1 byla zasvěcena moderním médiím. Bylo zde dokumentováno, že svět informací dostal novou elektronickou dimenzi. S touto skutečností souvisel i emblém veletrhu.CD-ROM, databanky na disketách, online-databanky, videoprogramy, nabídka multimédií - to byl veletržní obraz rychle rostoucího trhu informačních médií.

Knižní produkce zemí Západu se představila v halách 4, 5 a 6. Zástupci Vědecké knihovny v Olomouci sledovali zejména cíl obohatit fond příruční knihovny ve studovně, která ještě stále není reprezentativně zaplněna. Byli jsme vybaveni notebookem s databází přírůstků zahraniční literatury za poslední dva roky, abychom při přímých objednávkách zabránili duplikátům. Za velmi přínosnou považujeme objednávku desetidílné publikace Lexikon für Theologie und Kirche, která pro uživatele z olomoucké teologické fakulty a další zájemce vyplní výraznou mezeru ve fondu studovny.

Zastavili jsme se u stánků nakladatelství, jejichž produkce tvoří převážnou část fondu zahraniční literatury olomoucké SVK - Springer, Sauer, Elzevier aj. Prohlédli jsme si expozici nakladatelství Böhlau, v jehož bohemistické edici asi vyjde soupis středověkých rukopisů VK v Olomouci Čády-Boháčka. Poseděli jsme u kávy s majitelem slavistického nakladatelství Kubon- Sagner, s nímž nyní udržujeme čilé kontakty, které nám jmenovitě s touto firmou SmKNV po léta zakazoval.

Příznivé dojmy z veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem doplnila prohlídka města i návštěva Guttenbergova muzea dějin knihtisku a města Mohuče. Pěkné vyznění zájezdu nezkalila ani večerní deštivá procházka městem Würzburg.

Až se příště vypravíme na frankfurtský veletrh, budeme zkušenější, cílevědomější, snadněji se zorientujeme, abychom co nejlépe uskutečnili své záměry v navazování kontaktů se světem mezinárodní knižní produkce.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 17.09.2019 09:12
TOPlist