Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

CHUŤ DO ČTENÍ

Z dopisu p. Kabely vybraly a upravily Alena Lukášová a Helena Gajdušková

CHUŤ DO ČTENÍ začíná na základní škole, vědí všechny knihovnice. A vědí to také v Holandsku.

Pan dr. Mirek Kabela, bývalý Čech a současný Holanďan, předseda Spolku pro obrodu demokracie v Československu, který má velký a opravdový zájem o veškeré dění u nás a organizuje různé formy pomoci od dovozu humanitárních pomůcek (invalidní vozíky apod.) až po kulturní spolupráci, se s námi podělil o holandské zkušenosti s četbou dětí. Možná, že něco z toho, co poslal knihovnicím ve Valašském Meziříčí, ke kterému má studijní i rodinné vazby, by bylo pro knihovníky zajímavé, a tak mi dovolte, abych Vám několik postřehů z holandského deníku De Volkskrant (Lidové noviny) z 3. července 1993 (v překladu p. Kabely) předložila:

"Zda čteme" odpovídají se smíchem děti - žáci střední školy "Oscar Romeo" v Hornu. "Ano, čteme kreslené seriály. A díváme se hodně na televizi." "Asi tři hodiny denně", řekne patnáctiletý Bart, a nezdá se mu to nijak mnoho.

Mládež čte dnes stále méně (podle ročenky Královského sdružení holandských nakladatelů). Jen 7% dvanácti- až devatenáctiletých mladých lidí vidí čtení jako dobrou náplň volného času. "To neznamená, že opravdu málo čtou," ujišťuje nás tajemník tohoto Svazu, pan R. Vrij. "Mladí čtou, vedle starších 65 let, ještě stále nejvíce. V roce 1992 četli mladí průměrně 1,6 hodiny v týdnu. A jsou skoro všichni členy městské knihovny."

A přece, jak z rozhovoru s nimi vyplývá, čtou stále méně. Zčásti způsobuje tento nezájem povinná četba ve škole, myslí Wouter (18 let) z páté třídy Atenea. "Když musíš číst, tak tě hned přejde chuť." Spolužačka Sandra je s ním zajedno: ona si vybrala ke studiu 4 řeči a musí během střední školy přečíst 70 knih (v těchto jazycích). "To je moc, musíš tomu věnovat mnoho volného času," povzdychne si.

Učitelka Ellen Klingenberg si myslí, že malý zájem o četbu je také způsoben nedostatečnou koncentrací dětí. Např. během velkých prázdnin (2 měsíce) se jim nepodaří přečíst si víc než jednu knihu. Podle výzkumu pana Dr. Th. van der Voorta, profesora katedry "Děti a hromadné sdělovací prostředky" snižuje televize výrazně koncentraci dětí a zároveň bere chuť do čtení. Televize je aparát, který děti mohou samostatně používat, a také jej hodně používají. Ale vedle televize je více faktorů, které ovlivňují negativně chuť ke čtení. Dnes jsou mladí i ve volném čase velmi zaneprázdněni, chodí do hudební školy, hrát tenis a jiné sporty, a mají skoro každý týden večírek. Podle učitelky Klingenberg pracuje většina dětí po škole, aby si přivydělala na svoje útraty a na prázdniny.

Ale i učitelé jsou vinni tomu, že mladí nechtějí číst. Nepoužívají často moderní výuky literatury, začnou s těžkými knihami, prostě neumějí vzbudit zájem o četbu. Proto vytvořilo Ministerstvo školství také Nadaci četby (Stichting Lezen) a věnovalo této nadaci na letošní rok 6 miliónů zlatek. Tato nadace má zájem četbu dětí podporovat. Část nadace tvoří odbočka Nadace Spisovatelé, škola a společnost.

Tato nadace uspořádala např. v minulém roce 329 besed a přednášek spisovatelů na středních školách (celkem 11000 hodin).

Podle profesora Van der Voorta se však děti musejí začít učit milovat četbu už na základní škole. Začít s tím na střední škole je pozdě.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 16.09.2019 10:14
TOPlist