Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

AUTOMATIZACE V KNIHOVNÁCH

Podle našeho názoru jsou v současné době v oblasti automatizace knihovnických procesů středem zájmu především tato témata:
  • izraelský knihovnický systém ALEPH vybraný řídící radou a skupinou expertů projektu CASLIN (Czech and Slovak Library Information Network) především pro velké vědecké knihovny
  • "otevírání světa" prostřednictvím mezinárodních počítačových sítí, zejména akademické sítě INTERNET
  • hledání limitů knihovnického systému CDS/ISIS, dosud stále nejvíce využívaného v knihovnách ČR
  • transformace činnosti knihoven s využitím nových informačních technologií
  • společným tématem všech automatizovaných sítí je samozřejmě také kooperace, standardizace, unifikace, integrace..

Do podzimního čísla Knihovního obzoru jsme se pokusili shromáždit příspěvky ke každému z uvedených aktuálních témat. Za úvodní zamyšlení k celému bloku děkujeme dr. Kalinové, bývalé pracovnici Národního střediska bibliografických informací Národní knihovny v Praze. Žádost o přiblížení práce se systémem ALEPH jsme směřovali do knihovny Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, která je vlastně kolébkou systému. Okamžitě a velmi vstřícně zareagoval dr. Cuomo. Českou akademickou půdu reprezentuje Informační centrum Univerzity Palackého v Olomouci, které díky agilnosti vedení získalo již v roce 1991 významný grant od Mellonovy nadace. Dva příspěvky jsou ze Vědecké knihovny v Olomouci. První pozitivně hodnotí skutečnost, že nová verze databázového systému CDS/ISIS umožnuje práci v síti, druhý se věnuje problematice sjednocování věcných selekčních prvků v automatizovaných systémech. Zavádění nových technologií v odborných knihovnách přibližuje příspěvek ze Státního okresního archivu v Olomouci. O transformaci činnosti veřejných lidových knihoven v nových podmínkách píšou J. Galášová a H. Gajdušková, zástupkyně dvou knihoven severní Moravy, v nichž se úspěšně realizují projekty na podporu podnikatelských aktivit v regionu.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno   Prázdninová otevírací doba.   ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 15.08.2019 14:03
TOPlist