Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

REGO

-lk-

Do časopisu Knihovní obzor budou pravidelně zařazovány výstupy z faktografické databáze REGO, která obsahuje základní životopisné údaje moravských osobností kultury a umění. (Sledované údaje viz plakátek na 3. straně obálky.) Báze dat je vytvářena od r. 1989 pracovníky regionálního informačního střediska pro kulturu a umění VK v Olomouci, od r. 1990 pak ve spolupráci s SVK v Brně. Dík své současné podobě, rozsahu a hloubce retrospektivy zrcadlí REGO již velmi dobře kulturní život regionu MORAVA v průběhu staletí. Nejstarší osobnost zařazená do databáze se narodila v 15. století, mezi nejmladší patří řada současných debutantů.

Shromážděny jsou zatím údaje o více než pěti tisících osobnostech - výtvarnících, hudebnících, divadelnících, literátech, pracovnících filmu, rozhlasu a televize, ale i nakladatelích, knihkupcích, muzejních pracovnících, knihovnících, archivářích, sběratelích slovesných a výtvarných děl. Jde o aktivní umělce i teoretiky a kritiky umění.

Báze dat REGO plní v současnosti zejména funkci automatizovaného kalendária umožňujícího selekci informací podle několikanásobně většího množství kritérií, než může nabídnout klasická tištěná informační pomůcka. A naopak je samozřejmě možné z báze dat přímo vygenerovat různé potřebné tištěné publikace (příkladem toho je hodnotný Kulturní kalendář - Haná, vydávaný Okresní knihovnou v Olomouci, jehož základem je biografická báze dat HANÁ - viz též článek Hany Ševčíkové v dnešním čísle). Kalendárium usnadňuje a zkvalitňuje plánování např. výstavní a ediční činnosti kulturních institucí. Při současném rozvoji automatizace knihovnických a bibliografických procesů se nabízí i další využití shromážděných dat, totiž k tvorbě tzv. souborů autorit (autorithy files) - nezbytné součásti moderní automatizované dokumentografie.

Ve stálé rubrice REGO (uprostřed časopisu na barevném papíře) bude vždy nabízen výběr výročí moravských osobností na další čtvrtletí. Vzhledem k nutnosti dodržet stanovený rozsah přehledu, bude výběr velmi zúžen a data o osobnostech redukována. Dnes jsou uvedeni např. jen literáti s významným výročím narození v měsíci dubnu, květnu a červnu.

O podrobnější informace či jinak zaměřené rešerše můžete žádat oddělení BIS VK v Olomouci (Bezručova 2, PSČ 771 77, tel. 234 41, fax 288 14). Cena úplného tištěného záznamu je 2,- Kčs.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 19.09.2019 09:00
TOPlist