Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

NĚKOLIK FAKTŮ K EDIČNÍ ČINNOSTI SISŠ OLOMOUC

František Brzobohatý, Václav Jašek

Pokládáme za prospěšné uvést vše od začátku: Náš předchůdce - Okresní pedagogické středisko při odboru školství ONV Olomouc - byl "prodlouženou rukou". Koho, není třeba rozvádět. Hlavní náplní byla kontrola učitelstva, prostřednictvím nejrůznějších akcí vymývání mozků a přetváření kantorů v poslušné bytosti, řídící se bezvýhradně tzv. vědeckým světovým názorem. To byl asi důvod, proč učitelé po roce 1989 hlasitě volali po zrušení této instituce. Málem k tomu došlo. Pár rozumných lidí však tuto snahu včas zabrzdilo. Vytvořili cosi jiného, na bázi potřeb škol a vlastních nabídek, což učitelé mohou, ale nemusí akceptovat. Způsob práce tohoto střediska (SISŠ) se podstatně liší od toho, co produkovalo býv. OPS před listopadem.

Protože padlo tabu reprodukční a tiskařské činnosti, jako nesmyslná evidence téměř každého kopíráku, zvážili jsme možnosti v ediční oblasti. Měli jsme štěstí v tom, že zaměstnancem školského úřadu byl vyučený tiskař, který pracovat v jedné olomoucké škole jako školník. Spolupracovali jsme s ním i tak, avšak jisté osobní důvody ho vedly k tomu, že nadále práci na oné škole odmítl. Přijali jsme ho jako svého stálého pracovníka, poskytli mu byt a dali k dispozici moderní techniku.

Větší část produkce slouží školskému úřadu, máme však i jiné záměry. Vyhledáváme schopné učitele, kteří by mohli svým kolegům pomoci tím, že by u nás vydali své metodické příručky, pomocné alternativní výukové publikace nebo něco, co prostě na trhu chybí. Kvalitu a odbornost zaručí tým, jenž dostane zamýšlenou publikaci k posouzení. Přirozeně naše možnosti jsou omezeny zkušeností případných zájemců o vydávání a někdy i finančními problémy.Naše práce v této oblasti je v začátcích.

Pravidelně vydáváme periodikum INFORMÁTOR, vycházející pro potřeby škol a školských zařízení v okrese Olomouc jedenkrát měsíčně, kromě hlavních prázdnin.

Z alternativních, pomocných a metodických publikací jsme vydali příručku pro učitele jazyka německého Němčina I a Němčina II, pracovní sešit pro žáky Deutsch macht und Spass, Zpěvník I a II (pro učitele a žáky 8. a 9. roč.), Vánoční koledníček (24 koled z celé České republiky i s notovým záznamem), Hry s kalkulátory, studijní materiály Kurs reedukace pro učitele, výchovné poradce a pracovníky ve školství.

Pro letošní rok připravujeme:

  • Haná v dětské literatuře
  • Klavírní písně pro nejmenší děti
  • a veškeré metodické materiály pro školy okresu.

Z uvedených příkladů vyplývá, že ediční činnost Střediska informatiky a služeb školám se teprve rozbíhá. Rozhodně je však naším záměrem v této činnosti pokračovat. Protože jsme ve stálém kontaktu s učiteli prostřednictvím našich metodických kabinetů (spolupracuje s námi téměř 300 pedagogů), jsme v tomto směru optimisty. Vede nás přesvědčení, že naše práce je k prospěchu školství nejen v našem okrese.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 23.09.2019 10:03
TOPlist