Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Dětská knihovna druhým domovem?

R. Mikšovská

Začal školní rok 1992-93, uplynulo září a s říjnem přišla do dětské knihovny řada nových čtenářů, vesměs malých dětí. Mezi nimi i malá asi osmiletá holčička, začínající čtenářka, čekala jsem tedy, že knihu, kterou si vypůjčila, vrátí za měsíc. Holčička ale přišla druhý den, knihu vrátila a vybírala další. V knihovně se zdržela dlouho, odcházela až těsně přede mnou. Přišla i další a každý následující půjčovní den. Vynechávala jen málo a v knihovně se vždy zdržela velmi dlouho. Bylo mně líto času , který tu ztrácí dlouhým vybíráním, a proto jsem se snažila jí pomoci. Předložila jsem jí několik knih, po kterých by každý jiný čtenář sáhl okamžitě, ale holčička váhala i když bylo vidět, že se jí knihy líbí. A pak to přišlo: "Když si vyberu, to už musím jít domů, že?" Mně tím doslova vyrazila dech. To děvčátko nechce odejít z knihovny, nechce jít domů. To dlouhé vybírání bylo úmyslné, aby ještě nemusela domů. Proč? Byla pěkně oblečená, její chování by se také mohlo dát mnoha jiným dětem za vzor, doma jistě má dobré prostředí. Dodatečně jsem se o ní dozvěděla něco více. Maminka je podnikatelka, holčičku má velice ráda, ale domů musí chodit pozdě, takže na děvčátko nemá dost času. Tatínek bydlí jinde, ani sourozence holčička nemá. Ze školy jde domů, udělá si úkoly, ale když se začne šeřit, přijde se "nebát" do knihovny. Tam nikdy není sama.

V dětské knihovně děti čekají na autobus či vlak, dělají se tu čtenářské deníky i domácí úkoly, luští se křížovky, děti si povídají nebo si čtou (často si přinesou i vlastní knihu, protože půjčovat si nesmí). Někteří přicházejí i s aktovkou hned po vyučování, jiní po skončení družiny. Šatna je plná aktovek, bund a bot někdy tak, že opravdu není kam pověsit ani čepici. Zvláště v zimních měsících se knihovna stává místem schůzek kamarádů, čekárnou i dětskou pracovnou. Některé z dětí, které tady tráví volný čas, nejsou ani čtenáři knihovny. Zvlášť rušno je tu ve dnech, kdy se promítají videopohádky. To přicházejí děti i se svými sourozenci a kamarády a jen nerady odcházejí domů. Jsou ochotny pomáhat v knihovně s čímkoliv, jen aby nemusely ještě domů.

Proč tomu tak je?

Děti jsou pracovité, chtějí být užitečné, chtějí pomáhat. Proč tedy nepomáhají doma, ale tráví dlouhé hodiny při různé činnosti v knihovně? Děti si rády povídají, proč si tedy nepovídají doma s rodiči o tom, co bylo nebo bude, ale chodí si povídat téměř denně do knihovny? Proč desetiletá holčička, která přivádí do knihovny i svoji malou sestřičku přímo ze školky, nepospíchá nejdřív domů?

V dětské knihovně je dobře jenom tehdy, když jsou tam děti. Ale děti, které jsou denně několik hodin v knihovně, chybějí doma. Nebo nechybějí?

Mám vždycky radost, když mám plnou knihovnu dětí, a těší mě, že jsou tu děti spokojené. Ale až se jednou otevřou dveře a ta malá holčička, která se doma sama bojí, mně oznámí, že dnes nepřijde, protože ji maminka bude učit přišívat knoflíky nebo vařit bramboračku, budu mít radost ještě větší.

Nechtějme, aby naše děti jednou vzpomínaly jenom na to, jak to bylo prima ve školním klubu a jaké bezva pohádky a knihy viděly v knihovně.

Jistě, je to přehnané, ale myslíte, že tak moc?


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po - Pá 8:30 - 19:00 So 9:00 - 13:00* Ne zavřeno   *MVS a studovna vázaných novin - zavřeno     ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2019
Aktualizováno: 23.09.2019 10:03
TOPlist